Půl miliardy na středočeské kotle

kotelCelkem pět tisíc domácností by mohlo v rámci 3. výzvy kotlíkových dotací pro období 2019-2023 získat potřebnou finanční pomoc na výměnu starého kotle za nový. „Předpokládáme, že v ní bude pro Středočeský kraj celkem 575 milionů korun. Bude to zřejmě poslední jistá možnost, jak finanční příspěvek na výměnu kotle získat, a proto by si občané neměli nechat ujít. Žádat o dotaci budou moci už od 3. června, a to až do 30. června 2022,“ říká náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács.

Vyhlášení Programu „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji“ Rada kraje doporučila Zastupitelstvu kraje a předpokládá, že bude schváleno na jeho zasedání koncem dubna. Na úřední desce bude poté program vyvěšen od 3. května. „Žádosti budou podávány elektronicky a následně doručované v listinné papírové podobě s podpisem konečného uživatele do podatelny Krajského úřadu Středočeského kraje,“ upřesnil náměstek Kovács. Finanční dotace bude poskytována do maximálního podílu 75 % způsobilých výdajů v případě, že se bude jednat o instalaci plynového kondenzačního kotle, kdy konečný uživatel může obdržet dotaci nejvýše 95 tisíc korun. V případě 80 % způsobilých výdajů, bude-li instalován kotel na biomasu s ručním přikládáním, pak může konečný uživatel dosáhnout na dotaci nejvýše 100 tisíc korun a 80 % způsobilých výdajů bude dosaženo i v případě, že bude instalováno tepelné čerpadlo nebo automatický kotel pouze na biomasu. Končený uživatel může v tomto případě obdržet dotaci nejvýše 120 tisíc korun. „Finanční podpora bude navýšena o dalších 7,5 tisíce korun tehdy, bude-li výměna starého kotle za nový provedena v seznamu obcí, který bude součástí vyhlášeného programu. Jde o obce, které jsou na tom z hlediska znečištění ovzduší ve středních Čechách nejhůře,“ upřesnil náměstek. Zdůraznil také, že kombinovaný kotel uhlí/biomasa již nebude podporován, jako tomu bylo v minulosti. „Středočeský kraj chce občanům pomoci splnit povinnost výměny kotlů. Proto jim nabídne možnost takzvané zálohové platby, a to mladým lidem od 18 do 29 let a seniorům nad 65 let v obcích, které jsou takzvaně prioritními obcemi. To znamená, že je v nich zvýšená koncentrace emisí, a dále se bude tato možnost zálohové platby týkat i devíti plošně vybraných ekonomicky slabších regionů, a to Městce Králové, Mšena, Příbrami, Rakovníka, Sedlčan, Slaného, Votic, Vlašimi a Zruče nad Sázavou,“ doplnil Kovács. (sck)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji