Představitelé Asociace krajů a Svazu měst a obcí jednali o aktuálních problémech samosprávy

Asociace krajů ČR usedla k jednomu stolu se Svazem měst a obcí ČR. Jejich zástupci debatovali o aktuálních problémech samosprávy. Mimo jiné se bavili o financování územních samospráv, čerpání dotací z Evropské unie a sociálním bydlení.

„Seznámili jsme kolegy s agendou okolo přípravy státního rozpočtu. Informovali jsme o našich požadavcích na financování sociálních služeb a veřejného zdravotnictví, protože část nemocnic zřizují kromě krajů též města a obce. Hovořili jsme též o dopravní infrastruktuře a nutnosti financování ze Státního fondu dopravní infrastruktury nejen krajské silnice druhé a třetí třídy, ale rozumíme také požadavku Svazu měst a obcí na to, aby byl vytvořen národní dotační titul na místní komunikace, což je velmi zajímavé především pro starosty malých obcí a měst,“ shrnul jednání předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Své poznatky si Asociace krajů vyměnila se Svazem měst a obcí i v čerpání dotací z Evropské unie.

„Probrali jsme jednotlivé agendy, rovněž jsme stanovili styčné osoby, které budou o jednotlivých problémech aktivně komunikovat. Při jednání jsme se totiž shodli na tom, že devadesát procent problémů máme s kraji společných. Dotkli jsme se také problematiky kontrol. Svaz dlouhodobě kritizuje multiplicitu kontrol. Obce se nebrání kontrolám, ani hloubkovým, ale představovali bychom si jednu konečnou a na kterou by další nenavazovaly. Nemáme nic proti kontrolám procesů, nicméně velmi těžko si dokážeme představit kontrolu efektivity rozhodování zastupitelstva,“ vyjádřil se předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl. Ten rovněž uvedl, že Svaz měst a obcí s Asociací krajů mají velmi podobný pohled na otázku sociálního bydlení.

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2022 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji