Schvalujeme už dotace na příští rok, říká kraj

sckPřestože přechod financování sociálních služeb ze státu na kraje byl oficiálně uveden v platnost od letošního 1. ledna, Středočeský kraj pracoval na přípravách už od loňského února. Od té doby se kontinuálně připravují dokumenty pro rozdělování dotací. Již nyní má kraj schváleny dokumenty pro dotace na rok 2016.

Systém financování se ve Středočeském kraji proto nevztahuje pouze na období rozdělování prostředků, ale podle vedení kraje je to celoroční činnost. „Středočeský kraj se s přechodem financování vyrovnal velmi dobře. Nechci říct, že vše probíhalo a probíhá hladce, ale nezaznamenali jsme výraznější problém. Systém je veřejný, transparentní a srozumitelný. Výsledkem je fungující systém sociálních služeb v rámci celého kraje. Nezaznamenali jsme ani stížnosti nebo problémy občanů,“ uvedla radní Středočeského kraje pro oblast sociální péče Emílie Třísková.

Pokud se v kraji přeci jen nějaké problémy vyskytly, jednalo se spíš o časově náročné administrativní záležitosti ohledně schvalování materiálů. Bylo totiž nutné, aby se veřejné zasedání krajského zastupitelstva konalo vždy v odpovídajícím termínu pro podávání žádostí nebo rozdělování dotací. Což se nakonec vždy podařilo.

Horší je to s názorem na dostatek či nedostatek finančních prostředků. „Bohužel, ty dostatečné nejsou. To samozřejmě není chyba systému, ale nedostatek peněz ohrožuje komplexní síť sociálních služeb. Na rok 2015 jsme obdrželi 828 milionů korun. Přičemž optimálně bychom potřebovali 1,2 miliardy korun, což jsou reálně obhajitelné požadavky poskytovatelů sociálních služeb. Na letošní rok bychom potřebovali alespoň dalších 130 milionů korun,“ dodala mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Z uvedené sumy půjde 82 milionů korun na posílení platů pracovníků sociálních služeb. „Oproti loňskému roku jsme nyní na financování výdajů, které souvisejí s poskytováním sociálních služeb, obdrželi o 57,1 milionů méně,“ řekl hejtman Miloš Petera.

V průběhu dotačního řízení Středočeský kraj obdržel celkem 694 žádostí. Na základě hodnocení pak bylo stanoveno 653 žádostí k podpoře krajem, které žádají téměř o již zmíněnou 1,2 miliardu korun. Vzhledem k tomu, že je to o několik stovek milionů více, než kraj na financování sociálních služeb dostal od státu, je už nyní jasné, že středočeští žadatelé nemohou dostat celou částku, o kterou žádali. Kraj přesto nevzdává naději, že případné dofinancování se bude řešit ještě v průběhu letošního roku.

RERERVA JEN 16 MILIONŮ

S tím souvisí i fakt, že kraj z přidělených peněz od státu převedl celkem šestnáct milionů korun jako rezervu na financování sociálních služeb pro letošní rok. Rozdělena bude mezi poskytovatele sociálních služeb až v průběhu roku v rámci mimořádného dotačního řízení, o němž opět rozhodne zastupitelstvo.

Stejně tak vidí vedení kraje rezervy v nenastavení systému víceletého financování sociálních služeb. Každý rok může být totiž rozpočet na sociální služby odlišný, což činí poskytovatelům a kraji problémy ohledně plánování rozvoje sociálních služeb. Kraj proto vydal dokument Proces plánování sociálních služeb, který se zaměřuje na plánování rozvoje sociálních služeb na místní a regionální úrovni. Klade si za cíl zajištění efektivního fungování sociálních služeb a chce umožňovat účelně využívat finanční prostředky. Cílem jsou dostupné služby, které jsou na kvalitativně vyšší úrovni a reagují na aktuální potřeby uživatelů.

Problémy administrativního typu ani nezmiňuji, jelikož se jedná o systém nový a na základě tohoto roku vím, že Středočeský kraj si s administrativními záležitostmi dokáže poradit,“ uzavřela Třísková. Václav Čermák

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji