Nekvalifikovaných kantorů je méně než 10%

liberecky krajLiberecký kraj funguje jako zřizovatel u škol a školských zařízení. Stejně jako v jiných regionech Česka se opravy a změny na školách odehrávají v období letních prázdnin. V současnosti dokončují několik projektů na snížení energetické náročnosti objektů škol. Všechny tyto opravy by se měly stihnout do začátku nového školního roku.

Do zateplených objektů se tak v září vrátí žáci Gymnázia v České Lípě (investice ve výši 18,5 milionů korun), Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu (investice ve výši 16,5 milionů korun) či Střední školy gastronomie a služeb v Liberci (investice ve výši 39 milionů korun). V posledním případě se jedná jak o zateplení centra pro praktické vyučování, tak pavilonů pro teoretickou výuku. „Nové prostory bude také mít Pedagogicko-psychologická poradna Jablonec nad Nisou, která od září zahájí svou činnost v rekonstruovaných prostorách Domova mládeže Střední školy řemesel a služeb Jablonec nad Nisou ve Smetanově ulici,“ uvedla radní pro řízení resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Alena Losová.

Z dalších investičních akcí v oblasti školství v regionu bude dokončena rekonstrukce suterénu a stavebně-dispoziční uspořádání prvního patra na Gymnáziu a Střední odborné škole v Jilemnici za 21 milionů korun, rekonstrukce topného systému na domově mládeže Střední školy v Lomnici nad Popelkou za jeden a půl milionu korun a oprava rozvodů a stavební úpravy na domově mládeže Integrované stření školy Vysoké nad Jizerou.

Energetickou náročnost objektu snížili během prázdnin i na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. „Už máme hotovo. Všechny práce vyšly na necelých 17 milionů korun,“ řekla ředitelka školy Alena Dvořáková.

O prázdninách nebyl klid ani v domově mládeže VOŠ sklářské a SŠ Nový Bor, v přírodovědné laboratoři na Střední zdravotnické škole Turnov, na Gymnáziu Dr. Antona Randy Jablonec nad Nisou se dočkala opravené střechy budova tělocvičny. Rekonstrukcí prošly i sklářské pece na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Železný Brod. Celkem vše vyšlo na částku pohybující se okolo šesti milionů korun.

S NEKVALIFIKOVANOSTÍ PROBLÉM NENÍ

Nekvalifikovaných pedagogů prý nyní na školách v kraji již moc není. Problém to byl především v loňském roce, před nabytím účinnosti novely zákona o pedagogických pracovnících. „Samozřejmě, že nekvalifikovaní pedagogové na školách působili a případně i dosud působí, ovšem v souladu se zákonem o pedagogických pracovnících. Aktuální evidenci nemáme, na počátku tohoto školního roku podíl nekvalifikovaných činil méně než 10 %, údaje o změnách vynucených novelou zákona budeme mít k dispozici v polovině října po odevzdání výkazů jednotlivých škol,“ řekla Krajským novinám Dvořáková.

Liberecký kraj také v současnosti vede jednání o změně zřizovatelských kompetencí v případě některých základních škol praktických tak, aby jejími zřizovateli byly jednotlivé obce. Takové změny se však nedotknou přímo žáků, jde pouze o narovnání podmínek v celém kraji.

Lednová reforma zákona o pedagogických pracovnících ředitelku Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu nezaskočila. Žádné velké personální problémy řešit nemusela. „Počítali jsme s tím dopředu, takže v době, kdy novela vyšla, jsme řešili pouze dva učitele. Ti si v současnosti vzdělání doplňují,“ uzavřela ředitelka Alena Dvořáková. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji