Školy si o prázdninách sáhnou na téměř sto milionů korun

StrˇedocˇeskyTaké ve Středočeském kraji o prázdninách probíhají opravy, zateplení a další zlepšení technického stavu školských objektů. Nejčastěji se opravují střechy, elektroinstalace, vyměňují se okna a pořizuje nové vybavení učeben.

Na každou větší rekonstrukci musí být zpracován projekt, veškeré stavební práce také musí projít veřejnou soutěží a hlavně – kraj na ně musí mít předem připravené peníze. Pro rok 2015 uvolnil Středočeský kraj ze svého rozpočtu na opravy a havárie krajských škol 99 milionů korun a z  nich nyní financování oprav škol a školských zařízení probíhá,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství, mládeže a sportu Milan Němec.

Buduje se například v Domově mládeže Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Mladé Boleslavi, tady kraj nechá studentům do nového školního roku připravit deset nově opravených pokojů a v domově mládeže přibude i nová kuchyňka. Stát to bude 2,4 milionu korun. Střední odborná škola informatiky a spojů a SOU Kolín opraví o prázdninách za necelý milion korun ve dvou patrech domova mládeže elektroinstalaci. Na gymnáziu ve Vlašimi se mění okna i vchodové dveře za 1,7 milionu korun a starou střechu za novou vymění budova Střední zdravotnické školy v Berouně. Ta bude stát krajský rozpočet 1,3 milionu korun.

Ne všechny stavby se však stihnou do konce prázdnin a budou pokračovat ještě po zahájení nového školního roku. Patří k nim například oprava střechy Integrované střední školy v Rakovníku nebo rekonstrukce jednoho křídla domova mládeže Vyšší odborné školy a Střední odborné školy v Březnici. Zároveň je ve fázi přípravy výměna elektroinstalace v prvním podlaží hotelové školy v Poděbradech. Ve středním odborném učilišti v Liběchově bude opravena kotelna a Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře čeká oprava střechy. Integrovaná střední škola technická v Mělníku se do konce roku dočká i zahájení stavby nové tělocvičny. Na ni kraj z rozpočtu poskytne 44 milionů korun a stavba potrvá jeden rok.

NOVÁ ŠKOLA ZA 40 MILIONŮ

Ve středočeském regionu se však buduje i na školských nižších stupních. V Mělníce se opravuje se například Mateřská škola Motýlek, jde o kompletní rekonstrukce bývalého bytu v suterénu objektu na multifunkční učebnu se sociálním zázemím, tyto prostory budou sloužit školce. A školka V Zátiší dosáhne díky akci SENO snížení energetické náročnosti objektu, které spočívá v zateplení střechy, zateplení obálky budovy a přechodu na ekologické topení prostřednictvím tepelného čerpadla u všech pěti pavilonů.

Na Základní škole Seifertova dojde k znovuosazení dveří do dvora, s opravou a úpravou kabinetu tělesné výchovy a vybudováním zvýšeného patra na uložení potřeb sloužících k výuce tělesné výchovy.

Ale budují se i zbrusu nové školy. V Řevnicích u Prahy letos zahájili stavbu nové budovy. Počet dětí ve městě i sousedních obcí stoupá, ale kapacita dosavadní školy zůstává od 30. let minulého století stejná. Školáci se tak učí v různých provizorních místnostech. Nová budova bude stát necelých 40 milionů korun a město na ni využije dotaci z programu ministerstva financí. Samotné Řevnice se budou na nákladech podílet asi třiceti procenty. Stavba má být hotová do konce roku 2015

Nedostatku učitelů kvůli jejich nedostatečné kvalifikaci se přitom v Mělníce neobávají. „Nekvalifikovaným učitelům pozbyla možnost učit již k 1.1. 2015. V Mělníku se nás odchod těchto učitelů příliš nedotýká. Jedná se o velmi nízký počet lidí,“ uvedla Monika Nová, vedoucí oddělení školství a kultury mělnické radnice. Václav Čermák

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji