Obce by měly rozhodovat, kde budou sociální byty

KV kraj logoKarlovarský kraj hostil zářijové jednání Asociace krajů ČR. Jeho hlavním tématem byla situace ve zdravotnictví a sociálních službách. Jednání se účastnila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, která představila krajům zamýšlenou koncepci sociálního bydlení.

Do konce září bude předkládat ministerstvo práce a sociální věcí vládě koncepci sociálního bydlení a zároveň s ní dokončují i návrh zákona o sociálním bydlení. „Takový zákon je pro nás zásadní, protože okolní země ho mají. V současné době vydáváme ze státního rozpočtu každoročně okolo 13 miliard korun ročně na dvě dávky na bydlení,“ řekla Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Ministerstvo by rádo zpřístupnilo sociální bydlení pro více skupin lidí, kteří jsou v nouzi. Protože dnes mají problémy s bydlením například i senioři, samoživitelky, mladé rodiny s dětmi a děti, které opouštějí dětské domovy. „Samy obce by pak rozhodovaly, které byty budou pro sociální bydlení určeny. Slibujeme si od toho, že stát díky tomu bude vědět, kam posílá dávku a že na to obce dozírají. Ne jako dnes, kdy je velká část těchto dávek zneužívána,“ vysvětlila ministryně Marksová Tominová.

Jednání se stočila i k celkové částce, kterou v současnosti stát na sociální služby poskytuje. Od letošního roku je agenda spojená se sociálními službami v gesci jednotlivých krajů. V tuto chvíli na sociální služby stát vyčlenil přes 8,5 miliardy korun, na investice v této oblasti pak okolo 200 milionů korun. Ministryně i Asociace krajů se však shodly, že potřebná částka je vyšší. Hejtmani by proto chtěli dále působit na ministra financí, aby poskytl více prostředků.

„Poté, co kraje převzaly péči o sociální služby, reálný odhad, kolik prostředků by bylo potřeba, je okolo 12 miliard. Uvědomuje si, že je to maximalistická žádost, ale 8,9 miliard pro rok 2016 je málo,“ vyjádřil se lékař a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.               Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji