V Plzni bylo otevřeno nové divadlo

divadlo plzenNové divadlo v Plzni slavnostně otevřela 1. a 2. září nová inscenace opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. První den představení sledovali diváci ze široké veřejnosti, 2. září věnovalo Město Plzeň představení pozvaným hostům, ale zároveň bylo také uvedeno v přímém přenosu České televize na programu ČT Art.  Ještě před tím ale Plzní prošel víc než tisícihlavý průvod Vendelín, který zahájil divadelní sezónu a ze kterého se má stát novodobá plzeňská tradice. 

 

 

Průvod v čele s ředitelem Divadla J. K. Tyla Martinem Otavou vyšel z Křižíkových sadů a v 16 hodin se k němu na náměstí Republiky připojil primátor města Plzně Martin Baxa a biskup plzeňský František Radkovský, jenž v cíli cesty požehnal Novému divadlu. Poté průvod završila píseň "Kde domov můj" v podání sboru opery Divadla J. K. Tyla.

Průvod byl pojmenován po významném českém herci, režiséru, divadelním řediteli, pedagogovi a historikovi, autoru memoárové a odborné literatury, publicistovi a překladateli Vendelínu Budilovi, který část svého života zasvětil také Plzni. K jeho potomkům patří herci Jiřina Steimarová, Jiří Kodet, Evelyna Steimarová, Barbora Kodetová, Vendula Prager-Rytířová a Anna Polívková. 

Po průvodu, před sedmou hodinou večerní pak začali do divadla přijíždět pozvaní hosté. Nacházel se mezi nimi kupříkladu i ministr kultury Daniel Herman, který se vyjádřil, že čest otevírat divadlo má prvně v životě. Nechyběl ani bývalý ředitel plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla a současný ředitel Národního divadla Jan Burian. Na otevření nechyběli samozřejmě ani plzeňští a krajští politici, zástupci parlamentu České republiky i senátu, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, manželka bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová.

Samotný zahajovací ceremoniál ve velkém sále uvedla slavnostní fanfára a po proslovech ministra kultury, primátora Plzně a ředitele zhotovitelské firmy Hochtief se slova ujal také novopečený ředitel plzeňského divadla Martin Otava, který čerstvě nastoupil do funkce a přiznal, že přišel v podstatě k hotovému. Následovalo slavnostní přestřižení pásky a pak už opera Prodaná nevěsta. Tu mohli Plzeňané sledovat i na velkoplošné projekci v sousedním kulturním domě Peklo.

O otevření nového divadla se hovoří jako o největší porevoluční divadelní události. Jeho stavba začala v květnu 2012 a někdy tou dobou se rozproudila diskuze nad názvem nového divadla. Uvažovalo se o Divadle Miroslava Horníčka, jehož scéna zbouráním Inwestu zanikla, nejblíže ke schválení mělo jméno Divadlo Václava Havla. Veřejnost se proti názvu ale bouřila, letos v lednu tedy zastupitelé definitivně rozhodli, že scéna ponese neutrální název Nové divadlo. Rozporuplné reakce ale mezi Plzeňany vyvolává i vzhled nové budovy.  Mnohým lidem se nelíbí moderní industriální budova z betonu a skla, která se podle nich nehodí k divadli a raději by viděli spíše historizující stavbu.  Podle herce a ředitele pražského Divadla na Vinohradech Tomáše Töpfera ale nakonec všechno uklidní čas.   

Jana Bartošová

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji