Elektrovozy šetří životní prostředí i městskou kasu

ts zlinVozový park Technických služeb Zlín rozšířily tři nové dodávky. Určitě je v ulicích nepřehlédnete, slyšet a cítit ale nejsou – pod jejich kapotou není spalovací agregát, ale elektromotor. Společnost pořízení elektrických užitkových vozů vnímá jako příspěvek ke zlepšení životního prostředí ve městě, jde ale také i významné úsporné opatření v řádech stovek tisíc korun.

Nasazovány budou pro potřeby dispečinku, jako pohotovost pro opravy veřejného osvětlení či semaforů a poslouží také středisku stavební a zimní údržby,“ říká k nákupu ředitel městské společnosti Jakub Černoch. Pro tyto účely jsou nyní v Technických službách Zlín využívány běžné osobní vozy.

V rámci obnovy této části vozového parku jsme se rozhodli pro elektrické dodávky. Pořízení jednoho kusu vozu se díky dotaci podařilo srazit na zhruba 480 000 korun bez DPH. Stále jde sice o větší investici než do běžného osobního vozidla, ale nízké provozní náklady a příznivé servisní náklady znamenají, že během pětiletého provozu každá tato dodávka uspoří přes 140 000 korun. V součtu jsme tak na částce přes 400 000 korun,“ odhaluje podrobnosti náměstek primátora města Zlína Patrik Kamas, do jehož kompetence městská společnost patří.

Všechny tři vozy jsou v pětimístné konfiguraci, bonusem je větší nákladový prostor než u běžného vozu běžně pro tyto účely pořizovaného. Možnosti pracovníků dispečinku a pohotovosti se tím rozšiřují. „Vozy mají navíc optimální provozní vlastnosti v městském režimu, kde se s nimi počítá především, a vykazují nulové emise. Chceme tím také demonstrovat, že ekologický přístup, pokud je dělán s rozumem, se vyplácí. Rozhodně nejde o náš poslední nákup tohoto typu vozidel, v rozšiřování parku elektromobilů chceme pokračovat nejen v Technických službách Zlín. Samotné město Zlín již elektromobily nakoupilo,“ dodává náměstek primátora Bedřich Landsfeld, odpovědný v Radě města Zlína za životní prostředí. text a foto: zlin.eu

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji