Meziroční nárůst cestujících o 115 % hlásí karlovarské letiště

letiste karlovy varyMezinárodní letiště v Karlových Varech odbavilo v roce 2018 celkem 45 003 cestujících. Je to o 115 procent více oproti roku 2017. Rozhodující pro významné navýšení počtu cestujících bylo především úspěšné zahájení provozu ruské nízkonákladové společnosti POBEDA na lince mezi moskevským letištěm Vnukovo a Karlovými Vary.


Z hlediska  počtu cestujících byl rok 2018 pro letiště​ pozitivní, v některých ohledech se ale potýkalo s problémy. Tradiční spojení do Moskvy – letiště Sheremetyevo, operované společností České aerolinie, zaznamenalo v loňském roce meziroční pokles kapacity o 25,6 % a pokles počtu přepravených cestujících o 24,7 % na celkových 11.618, což je 25, 8% podíl na provozních výkonech. Nepodařilo se obnovit charterové lety z Tel Avivu a Taškentu. Pokud jde nicméně o další ukazatele provozu, bylo zaznamenáno celkem 5 480 pohybů, ze kterých 1 096 bylo komerčních a zbytek v segmentu všeobecného letectví, zejména výcvikové lety. Stejně jako v předchozích letech měla, i přes mírný meziroční pokles, významný podíl na výkonech letiště nepravidelná přeprava v kategorii privátní dopravy, která dosáhla 53 % všech leteckých výnosů. 

Vedení letiště i Karlovarského kraje očekává v letošním roce další nárůst počtu přepravených cestujících. „Pevně věřím, že počet cestujících příznivě ovlivní především navýšení počtu frekvencí společnosti POBEDA, která by měla v některých obdobích létat až  5x týdně. Od letního letového řádu počítáme s obnovením linky do Moskvy na letiště Sheremetyevo, nově provozované jednou týdně, v neděli, společností Smart Wings. Byl bych rád, kdyby nové vedení letiště bylo aktivní v jednání o možnosti zavedení nových linek i o dalším rozvoji letiště,“ uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.
Jakou cestou se v nadcházejícím období letiště vydá, nastínil jednatel společnosti Jiří Pos: „Při vyhledávání příležitostí k zavedení nových linek jednáme přednostně s leteckými společnostmi, které mohou nabídnout spojení z teritoria Ruska a Ukrajiny, kde již v minulosti letecká spojení do Karlových Varů existovala. Dále pak, v souvislosti s projektem kandidatury regionu na zápis do světového kulturního dědictví UNESCO, analyzujeme potenciál v oblastech zbytku Evropy, ve snaze oslovit zejména segment aktivních a wellness pobytů v Karlovarském kraji a v neposlední řadě i jako nabídku alternativního spojení do Prahy.(kvk)

 

Karlovarský kraj

 KV kraj logo

Hejtman: Jana Vildumetzová (ANO)
Krajské město: Karlovy Vary
Rozloha: 3314 km2
Počet obyvatel: 310245
Hustota zalidnění: 94 obyvatel/km2
NUTS: Severozápad
Radní: Dalibor Blažek (HNHRM), Jaroslav Bradáč (SPO), Jan Bureš (ODS), Martin Hurajčík (ANO), Karel Jakobec (ODS), Josef Janů (Piráti), Petr Kubis (ANO), Daniela Seifertová (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 7
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji