Kraje podpoří vznik fotbalových akademií

kraje sportNa zámku ve Zbirohu se konalo zasedání Asociace krajů České republiky. Hejtmani na něm tentokrát přivítali mimo jiné i ministra školství Marcela Chládka. Debatovalo se nejen o společných krocích krajů a státu v oblasti podpory učňovského školství, ale i o podpoře sportu. S trenérem fotbalové reprezentace Pavlem Vrbou se hejtmani a ministr dohodli na založení nových krajských akademií.

V rámci těchto akademií bude pracováno s těmi největšími mladými fotbalovými talenty z regionů. Finančně projekt podpoří ministesrstvo, kraje i fotbalový svaz. „Podle nás je momentálně největší problém v amatérském fotbalu. Chceme peníze hlavně investovat do mládeže, abychom zastavili propad, který momentálně u mládeže máme,“ řekl Pavel Vrba. Každý z partnerů by se na zřízení nových akademií bude podílet po svém. Kraje zajistí zázemí pro ubytování a stravování žáků, fotbalová asociace se postará o kvalitní trenéry a ministerstvo o část financování projektu. Podle Vrby by se na trénování mladých talentů tímto způsobem mohli podílet i reprezentační trenéři. „Příští rok se rozjedou první čtyři zkušební akademie v Praze, Brně, Plzni a Ostravě, od září 2016 by mohly být ve většině ostatních krajů,“ dodal Vrba.

Podpoda regionálního sportu by ovšem v budoucnu měla být ze strany ministerstva daleko větší. Podle Marcela Chládka je ve státním rozpočtu na sport v příštím roce vyčleněno 800 milionů korun a jedná se o možném navýšení až o další miliardu. Podle navýšené částky se teprve uvidí, kolik peněz přispěje ministerstvo krajům na podopru regionálního sportu. „Pokud by to nebyla celá miliarda, ale třeba 300 milionů, byl bych rád i za to, a právě těch 300 milionů by mohlo jít prostřednictvím krajů k těm nejmenším jednotám,“ řekl Chládek s tím, že právě nejmenší kluby mají dlouhodobě nejméně peněz a nové prostředky jim tak velice pomůžou. O podrobnostech systému promluvil na tiskové konferenci po jednání i šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Konkrétní částka by byla rozdělena mezi kraje a ony by tyto finanční prostředky distribuovaly spolu se svými standardními dotačními programy na sport,“ přiblížil Hašek s tím, že půjde o peníze na provoz.

Filip Appl

Ústecký kraj

logo UK 23

Hejtman: Oldřich Bubeníček, KSČM
Krajské město: Ústí nad Labem
Rozloha: 5335 km2
Počet obyvatel: 830371
Hustota zalidnění: 156 obyvatel/km2
NUTS: Severozápad
Radní: Martin Klika (ČSSD), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Stanislav Rybák (KSČM), Jaroslav Komínek (KSČM), Petr Šmíd (SPO-SPD), Zdeněk Matouš (ČSSD), Jitka Sachetová (KSČM), Ladislav Drlý (KSČM), Radek Balej (KSČM), Radek Štejnar (ČSSD)
Koalice: KSČM a ČSSD
Počet obcí s rozšířenou působností: 16
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 55

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji