Prezident Miloš Zeman k 15 letům krajů

zemanPrezident Miloš Zeman se jako vrcholový politik významnou měrou podílel na vzniku současných krajů. Pro aktuální vydání Krajských novin k patnáctému výročí znovuobnovejí krajských samospráv napsal komentář.

 

Vzpomínám dodnes na boje, které za mé vlády doprovázely vytvoření krajské samosprávy. A jsem velmi rád, že se podařilo všechna protivenství překonat a kraje, které mají volenou, nikoliv úřednickou samosprávu, vznikly.

Pravidelně, už druhým rokem, kraje navštěvuji, hovoří s krajskými zastupiteli, občany měst a obcí. Jako přímo zvolený prezident považuji tyto cesty, které budou samozřejmě pokračovat, za zásadní. Není možné, abych jen pobýval na Pražském hradě nebo v Lánech a nehovořil s těmi, kteří řeší každodenní praktické problémy.

A mnohdy je řeší právě na krajské úrovni úspěšně, věcně, bez zbytečných politických půtek, kterých jsme svědky na centrální úrovni. Ostatně, což velmi oceňuji, právě regiony jdou příkladem vládě v zodpovědném přístupu k hospodaření.

Jako prezident republiky nabízím krajům při svých návštěvách pomocnou ruku v rámci svých kompetencí. Mohu přislíbit, že tomu tak bude i nadále.

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji