V komunálních volbách kandiduje historicky nejvíce žen. Senátní volby zůstávají pánskou ligou

bee166e37290eef96fd56ddd8aef4a80Zastoupení žen v komunální politice po volbách mírně vzroste. Ve volbách do zastupitelstev měst a obcí totiž kandiduje historicky nejvíce žen – 32,23 %. Za 20let od prvních komunálních voleb v samostatné ČR se počet kandidujících žen zdvojnásobil. Senátní volby oproti tomu zůstávají pánskou ligou. Většina (69 %) ze 47 kandidujících subjektů nominovala výhradně muže. V Senátu tak nejspíš zasedne opět méně žen. Analýzu dnes představilo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

„Od roku 1994 stabilně vzrůstá celkový počet osob, které na komunální úrovni usilují o zastupitelský mandát, z159479nadnešních 211 555, tedy zhruba o čtvrtinu. Tehdy kandidovalo necelých 22 % žen, dnes přes 32%. Počet kandidujících žen se tedy více než zdvojnásobil – z 31 394 na dnešních 68 186," komentuje analýzu politoložka a ředitelkaFóra50%, Jana Smiggels Kavková.

 

Ze stran, které kandidují ve většině statutárních měst, nominovala nejvíce žen Strana zelených (včetně koalic, ve kterých kandiduje). Nejvíce žen na volitelných místech do 10.místa má ANO2011. Nejméně žen celkově i na volitelných místech mají Svobodní, kteří dokonce nemají žádnou lídryni. Ze všech statutárních měst vyslaly do voleb největší podíl žen v Karviné – 38,5 %, nejmenší naopak v Karlových Varech – 27,4 %. Nejvíce žen v čele kandidátek najdeme v Mostě, 6 ze 14 subjektů zde vedou ženy.

„Komunální politika je lidem nejblíže, ženy ji častěji považují za smysluplnou, odpadají také problémy s dojížděním či stěhováním, které s sebou přináší angažmá ve vyšší politice. Zároveň na komunální úrovni hrají větší roli nezávislá uskupení a malé strany, ve kterých se ženy lépe prosazují než v těch velkých a zavedených. Lidé konkrétní kandidátky často znají osobně a podporují je. Mít starostku je již chápáno jako běžné a přirozené, mít premiérku či prezidentku si zatím moc neumíme představit,“ vysvětluje Smiggels Kavková, proč v komunální politice najdeme více žen než na jiných úrovních.

Její slova dokládají i nominace do Senátu. Oproti roku 2012 klesl celkový podíl nominovaných žen z 18 % na 15,2 %. Ve 4 obvodech dokonce kandidují pouze muži (Cheb, Příbram, Česká Lípa a Vyškov). Z parlamentních stran nominovalo nejvíce žen ANO 2011, nejméně TOP 09. Zastoupení žen v Senátu (dnes 17,3 %) se tak po volbách pravděpodobně ještě sníží.

Fórum 50 % dnes také zahájilo kampaň na podporu žen v nadcházejících volbách. „Ačkoli na komunální úrovni najdeme žen nejvíce, je jich celkově pouhá čtvrtina oproti polovině žen, které v obcích reálně žijí. Pro kampaň jsme proto zvolili slogan‚Žijeme tu společně, pojďme společně i rozhodovat.‘ Pomocí kampaně bychom chtěli překonat alespoň tzv. kritickou hranici 30 %, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet,“ říká koordinátorka Marcela Adamusová. Fórum 50 % v rámci kampaně mimo jiné navštíví 14 českých měst a uspořádá 4 předvolební debaty v Praze, Brně, Hradci Králové a Liberci. Pro voliče a voličky také připravilo animovaný spot, který ukazuje, jak politická rozhodnutí dopadají různě na ženy a na muže.

Kontakt: Jana Smiggels Kavková, kavkova(@)padesatprocent(.)cz, 608 553 825; www.padesatprocent.cz

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji