Plzeňský kraj přispěl hasičům na stříkačku skoro šesti miliony

hasici plzenNa požární stanici Plzeň Střed si převzali z rukou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda a primátora města Plzně Martina Zrzaveckého profesionální hasiči symbolické klíčky od nové, speciální cisterny Scania. Za její nákup zaplatil Plzeňský kraj 5,79 mil korun, město Plzeň se podílelo na dovybavení cisterny částkou 2,8 mil korun. Součástí slavnostního předání vozu byla také praktická ukázka práce se stříkačkou na speciální nástavbě vozidla.

"Profesionální hasiči mají velmi těžkou práci, která vyžaduje perfektní techniku. A právě toto nové vozidlo poskytne opět lepší možnost vykonávat tuto nejen fyzicky náročnou službu. Jsem proto velmi rád, že jsme se jako kraj mohli podílet na podpoře těch, kteří zachraňují životy," uvedl hejtman Josef Bernard při předávání.

CAS 20 Scania je automobilová  stříkačka na podvozku Scania pro šestičlennou posádku, schopná brodit do hloubky 3/4m a zvládá statický boční náklon až 30stupňů. Zásoba vody je 3500l a pěnidla 2xxl.

To podstatné, čím se tento zásahový automobil liší od většiny automobilových stříkaček, se skrývá v nástavbě vozidla. Je to řezací a hasicí zařízení COBRA, které umožňuje současně hašení i řezání proudem vody při spotřebě pouhých 60l vody/min. Při použití přimísení abraziva, může COBRA dělit materiály, jako jsou ocel, kámen, cihly, dřevo, sklo a další.

Umístění COBRY na prvovýjezdové vozidlo požární stanice Střed nebylo zvoleno náhodně. Jedná se o nejvytíženější plzeňskou stanici s více než tisícem výjezdů ročně. Ve svém hasebním obvodu má tato stanice velké průmyslové podniky a logistická centra jako je areál bývalé Škodovky, nebo průmyslová zóna na Borských polích, či historické budovy v centru města, což jsou místa, kde se nejvíce projeví potenciál zařízení schopného pronikat konstrukcemi a hasit jinak nedostupná ohniska požárů.

Technický prostředek tohoto typu výrazně zvýší akceschopnost jednotky.

V Plzni se jedná již o druhé zařízení tohoto typu a celkově čtvrté v Plzeňském kraji. Do budoucna by HZS Plzeňského kraje chtěl, aby byly systémy COBRA na všech centrálních požárních stanicích v kraji. (plz)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji