Šéfka zůstane?

vildumetzovaAčkoliv se předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová už měla se svou funkcí loučit, vypadá to, že nakonec zůstane. Podpořili ji ostatní hejtmani.

Hnutí ANO, jehož členkou Jana Mračková Vildumetzová je, totiž kritizuje kumulaci funkcí. Proto vcelku logicky tlačilo na svoje hejtmany, kteří se v loňských sněmovních volbách stali poslanci, aby si jednu z funkcí vybrali a na druhou rezignovali. Týkalo se to vedle Mračkové Vildumetzové také hejtmanky Středočeského kraje Jermanové Pokorné, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.

Úspěšnost jedna ze tří, tak by se výsledek tohoto tlaku dal shrnout. Z celé čtveřice na funkci poslankyně rezignovala jen Jermanová Pokorná, která to má ze svého úřadu do sněmovny paradoxně nejblíž. Okleštěk i Vondrák si ponechali obě funkce, Mračková Vildumetzová, která je kromě hejtmanky Karlovarského kraje také předsedkyní Rady Asociace krajů ČR, oznámila letos v únoru na krajském zastupitelstvu, že do konce roku odejde z hejtmanského křesla. Nakonec je to ale jinak.

Karlovarská organizace hnutí ANO se sešla, aby vybrala hejtmančina nástupce, členové se ale shodli, že by Mračková Vildumetzová měla ve funkci zůstat. Pro setrvání se vyslovil mimo hnutí i krajský radní zvolený za Piráty Josef Janů. A svou kolegyni podpořili dnes i ostatní hejtmani. „Dnes jsme situaci probírali a vyjádřili jsme podporu současnému vedení. Shoda panuje na tom, aby Jana Mračková Vildumetzová z pozice neodcházela a Asociaci krajů vedla dál. Rádi bychom zachovali současnou sestavu, která v asociaci je a velmi dobře funguje,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. A s tím, že je Mračková Vildumetzová energická a bude obě funkce zvládat, vyjádřil svůj souhlas i předseda ANO a premiér Andrej Babiš. 

Zda Jana Mračková Vildumetzová ve vedení asociace zůstane, se rozhodne na začátku prosince. Ve čtvrtek 6. prosince začíná třinácté zasedání Rady Asociace krajů, která bude o předsedovi hlasovat.

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji