Hejtmani chtěli systémové řešení financování silnic

silnice ilustrPro oblast dopravy zajištění systémového financování oprav silnic II. a III. tříd a kolejových vozidel, v oblasti školství požadavek na zavedení minimální jednotné hranice při přijímacích zkouškách na střední školy a v oblasti zdravotnictví pokračování spolupráce s odbornými lékaři z Ukrajiny. Na těchto zásadních požadavcích se shodli hejtmani Asociace krajů ČR v čele s předsedkyní a hejtmankou Karlovarského kraje Janou Vildumetzovou při 11. zasedání, které se uskutečnilo ve Velehradě ve Zlínském kraji.

Máme radost, že nám vláda v čele s panem premiérem vyšla vstříc a poskytla pro letošní rok požadované finance na opravy silnic II. a III. tříd včetně mostů, ale žádáme, aby dostála svého příslibu a dořešila zásadní otázku systémového financování pro následující období. Je nezbytně nutné, abychom měli jistotu, že peníze vždy a ve sjednané výši obdržíme. Pouze tak můžeme nejen plánovat potřebné opravy a rekonstrukce krajských silnic, ale včas je i realizovat tak, aby občané mohli jezdit bezpečně po opravených silnicích,“ zdůraznila předsedkyně Rady Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Prioritou krajů v oblasti dopravy zůstává i obnova kolejových vozidel: „Apelujeme na ministerstvo dopravy, abychom obdrželi přislíbených 17,85 miliardy korun na obnovu kolejových vozidel, a to při zachování stejných podmínek sjednaných v operačním programu OPD II.,“ dodala.

Diskutovala se pro kraje klíčová otázka zdravotnictví. Hejtmani vysoce ocenili, že nedošlo k zastavení programu pro ukrajinské lékaře a znovu podtrhli jejich zásadní význam pro udržení provozu odborných pracovišť krajských nemocnic. „Už dnes máme v některých oborech, například v interně, kritický podstav pracovníků. Zatím co v Polsku a Německu o ukrajinské zdravotníky mají velký zájem, protože jsou z křesťanské a Evropě kulturně blízké země, tak u nás profesní komora práci ukrajinským lékařům brání. Pro nás provozovatele nemocnic jsou kvalitní odborně erudovaní ukrajinští pracovníci nezbytní. Jsou důležitou náhradou českých zdravotníků, kteří odcházejí do Německa a Anglie,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Hejtmani rovněž vítají vládou schválených 1,2 miliardy korun určených na financování platů pedagogů a zdůraznili, že i v případě přijetí plánované reformy školství bude pro kraje klíčové zajištění jejího financování. Vyzvali ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, aby stanovilo minimální jednotné hranice při přijímacích zkouškách na střední školy pro všechna středoškolská zařízení bez ohledu na zřizovatele. (akcr)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji