V Pardubicích se konal už sedmý Den dopravy

den dopravy 2019 3Pardubice jsou „městem, které letí“. Takový je podtitul už sedmého ročníku národního dopravního projektu Den dopravy ČR. Krajská metropole se hned na třech místech proměnila v centrum oslav dopravy a osobností oboru. Středem pozornosti byl zejména pardubický rodák a průkopník české aviatiky Ing. Jan Kašpar, kterého veřejnost zvolila jako jednoho ze 100 leteckých osobností století.

Den dopravy ČR se tradičně koná v den výročí aviatikova narození, tedy 20. května. Poctu Janu Kašparovi vzdávají nejen odborníci a fanoušci letectví, ale také třeba armáda či představitelé veřejné sféry. Pro Pardubice je Jan Kašpar jednou z nejvýraznějších osobností, která město proslavila jako kolébku letectví. „Osobně Jana Kašpara chápu jako velmi odvážného člověka, kterého nadšení pro létání neopouštělo ani při prvotních neúspěších. Nevzdával se. A právě díky tomuto jeho odhodlání a zarputilosti se naše město může hrdě hlásit k tradici letectví,“ řekl primátor města Pardubice Martin Charvát.

Oslavy aviatika Kašpara začaly tradičním vzpomínkovým aktem na Městských hřbitovech v Pardubicích. Vzpomínkového aktu se i přes vydatný déšť, který překazil průlet letounů JAS 39 gripen nad Kašparovým hrobem, účastnilo několik desítek lidí včetně praneteře Jana Kašpara paní Evy Perrové, představitelů města Pardubice, Pardubického kraje, Univerzity Pardubice, firem a organizací z oboru dopravy, ale i veřejnosti. Květinu na hrob Jana Kašpara poslala také místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horská. Nechyběli ani pořadatelé Aviatické pouti, se kterou Společnost Jana Kašpara úzce spolupracuje.

Naše společnost i Aviatická pouť nese jméno Jana Kašpara, považuji za důležité se proto spojit a jeho odkaz udržovat společně,“ uvedl předseda Společnosti Jana Kašpara, z.s. Jiří Kotyk. „Děkuji všem, kdo se k nám připojili a kdo nám pomáhají naše projekty realizovat. Den dopravy je jedním z mnoha, je to však jakási vlajková loď, od které se všechny další aktivity Společnosti Jana Kašpara odvíjejí,“ dodal.

Den dopravy ČR ovšem připomíná i další průkopníky dopravy, kteří jsou s dnešní krajskou metropolí a celým regionem spjati. Patří k nim projektant a stavitel železničních tratí Jan Perner, letecký konstruktér a bratranec i spolupracovník Jana Kašpara Eugen Čihák, stavitel ornitoptéry a ředitel Kašparových letů baron Artur Kraus, majitel první autoškoly v Rakousko-Uhersku a průkopník cyklistiky Vincenc Chomrák či chrudimský rodák, světoběžník a vynálezce lodního šroubu Josef Ressel.

Na dopolední vzpomínkový akt na Městských hřbitovech v Pardubicích navázal odpolední program v centru města. Nejprve to bylo zahájení výstavy v Tyršových sadech, která se věnuje velkému projektu Dopravní uzel Pardubice (DUP). Výstava popisuje jednotlivé části projektu, který propojí silniční, železniční, leteckou a vodní dopravu a díky kterému má v Pardubicích vzniknout multimodální dopravní centrum a přístav.

O hodinu později začal také happening u sochy aviatika Jana Kašpara na třídě Míru, a to položením květin. A právě tady se Jan Kašpar oficiálně stal „leteckou osobností století“. V roce 2018, kdy si Česká republika připomínala 100 let vzniku republiky, vyhlásila společnost AEROTEAM anketu „Československá křídla 1918 – 2018“, ve které veřejnost vybírala z 280 nominovaných osobností stovku legend československého a českého letectví. V den oslav 136. výročí narození Jana Kašpara si plaketu s uvedením aviatika mezi 100 leteckých osobností století převzala praneteř Jana Kašpara Eva Perrová.


Veřejnost si mohla užít také doprovodný program. K vidění tu byly hodinky z limitované edice firmy ELTON hodinářská z Nového Města nad Metují „PRIM AVIATIK“, inspirované právě odkazem letectví. Odlišný druh dopravy reprezentovala Správa a údržba silnic Pardubického kraje, která tu veřejnosti představila nové vozidlo údržby silnic. Nechyběla ani soutěž o vstupenky na letošní Aviatickou pouť, a nemohla být jiná než spojená s létáním. Soutěžilo se totiž v létání „házedel“. Především děti se zapojily do výtvarné dílny, když vystřihovaly a sestavovaly papírové modely letadel.

Záštitu nad 7. ročníkem DNE DOPRAVY ČR převzali prezident České republiky Miloš Zeman, předseda Vlády ČR Andrej Babiš, 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje a senátor Michal Kortyš, hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje a senátor Martin Červíček a primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát.

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji