Silničářské stroje vyzkoušely děti i náměstek Kortyš

mladi cestari 9Dvůr chrudimského cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje zaplnily první únorový pátek neobvyklí návštěvníci. Vlastně už obvyklí... Děti z mateřských škol ze širokého okolí sem na den otevřených dveří pod názvem Mladí cestáři dorazily už po desáté. A jako v předchozích letech se mezi chlapy v oranžovém a jejich techniku těšily. A také na tradiční kopec sněhu a bobování.

Do areálu chrudimského cestmistrovství si cestu našlo téměř pět stovek dětí se svými učitelkami. „Přijely si sem v první řadě zabobovat, ale myslím, že úžasný zážitek pro ně musí být i zdejší velká technika, do které se mohou posadit a vyzkoušet si ji,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš, který nad akcí převzal záštitu. „Je to určitý dar naší organizace, Správy a údržby silnic Pardubického kraje, která mimo jiné i tuto firemní kulturu pěstuje a jednou za rok uspořádá pro děti takovou atrakci.“ K dětem se náměstek Kortyš připojil a vyzkoušel nejenom bobování na sněhovém kopci, ale i silničářská vozidla. „Máme tady totiž i nová auta, byl jsem zvědavý, jaká jsou a jak se v nich řidičům pracuje,“ vysvětlil Kortyš.

mladi cestari 2Den otevřených dveří Mladí cestáři patří do projektu odpovědný podnik, do kterého se krajští silničáři zapojili. „V něm se snažíme společnosti vrátit určitou část hodnot tím, že se staráme o malé děti, o mladé sportovce a v projektu jsou i handicapovaní lidé,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. O smysluplnosti podle Němce svědčí nejen to, že se akce opakuje už po desáté. Její udržitelnost dokládá i to, že jezdí stále víc a víc dětí. Němec přitom nezastírá, že návštěva silničářského zázemí může zejména v klucích probudit zájem o cestářské řemeslo. „Sám jsem se stal silničářem proto, že jím byl můj táta a tehdy se podobné akce také pořádaly,“ dodal Němec.

Stovky dětí si u chrudimských silničářů nejen zabobovaly, ale také prošly všechny sypače, pluhy, traktory nebo válce. V praktické ukázce viděly, jak se frézuje vrstva sněhu a vyřádit se mohly v nafukovacím bludišti. A když jim začalo být chladno, v jídelně se ohřály horkým čajem a sladkou svačinou. S velkým úsměvem to mohl pozorovat hlavní organizátor dne, vedoucí cestmistrovství Chrudim Jiří Mašík. „Když jsme s touto akcí začínali, bylo tady kolem sto padesáti dětí. Letos jich je skoro pět set,“ pochvaloval si zájem dětí Mašík. „Školky se samy hlásí, že by chtěly přijet. A po akci dostáváme maily od učitelek a ředitelek, že se u nás dětem moc líbilo. Za to jsme moc rádi a v tradici budeme určitě pokračovat.“ Připravit zábavné dopoledne pro děti z mateřinek baví i chlapy od pluhů a fréz. Podle Mašíka se na tradiční den chrudimského cestmistrovství těší: „Ráno jedeme pro sníh a když ho přivezeme, tak jdou všichni stavět bobovou dráhu a zkoušet boby. Vždycky mi pomůžou a den s dětmi si sami užijou.(mes)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji