Čtrnáct dodavatelů proti energetickým šmejdům

energieCelkem 14 dodavatelů energií, kteří pokrývají více než 80 % retailového trhu s energií, se svým podpisem dobrovolně přihlásilo k Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů. Její vznik inicioval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou obchodní inspekcí a Energetickým regulačním úřadem. V dokumentu se jednotlivé společnosti zavázaly k dodržování pravidel, která přispějí ke kultivaci prodeje energií v Česku. Jde o další důležitý krok v boji proti tzv. energetickým šmejdům.

Deklarace pomůže odlišit slušné dodavatele a zprostředkovatele od firem, jež nekalé praktiky používají. Z pohledu českých zákazníků je velkým vítězstvím, že ji podepsaly společnosti, které zajišťují dodávky energií pro více než 80 procent trhu. Tato forma samoregulace má význam zvláště nyní, když ještě nejsou schválena nová zákonná opatření, která zakáží nejčastější nekalé praktiky,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), a dodal: „Neexistuje důvod, proč by se někdo, kdo se chová při prodeji energií slušně, nemohl k dodržování této deklarace přihlásit, a pevně věřím, že se počet signatářů ještě zvýší.

Podpisem Deklarace se dodavatelé zavázali, že budou sami důsledně kontrolovat svoje zprostředkovatele a nebudou tolerovat jejich neetické chování. Vzhledem k problémům s tzv. energetickými šmejdy, kteří často zneužívají svoji anonymitu, také jednotlivé společnosti podporují záměr státní správy zřídit registr a certifikaci zprostředkovatelů prodeje energií.

Zákazníci by měli díky Deklaraci získat jistotu, že to, co se od dodavatele nebo zprostředkovatele obchodu s energií dozví při uzavírání smlouvy, bude platit během její celé platnosti. Nově se jim zjednoduší proces odstoupení od smlouvy a sníží se pravděpodobnost problémů, do nichž se v řadě případů zákazníci dostávali kvůli nepravdivým informacím zprostředkovatelů, zavádějícím smlouvám s vysokými pokutami či zneužívání plných mocí. Nekalé obchodní praktiky zprostředkovatelů v řadě případů vedly až k přerušení dodávky energií nebo vymáhání vysokých pokut, jež v mnoha případech končily exekucí.

Přestože je přistoupení k Deklaraci dobrovolným závazkem, jde o takzvaný veřejný příslib. V praxi to znamená, že Česká obchodní inspekce (ČOI) a Energetický regulační úřad (ERÚ) budou dodržování pravidel obsažených v Deklaraci kontrolovat a jejich porušení pokutovat. Porušení tohoto dobrovolného závazku bude také spojené s postihem v podobě medializace nekalého chování firmy.

Česká obchodní inspekce po podepsání Deklarace ze strany zprostředkovatele, který její podmínky ani poté nebude dodržovat, může takové jednání vyhodnotit v krajním případě jako nekalou obchodní praktiku a uložit sankci až do výše pěti milionů korun,“ dodal Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.

Počínaje dneškem je seznam signatářů Deklarace k dispozici na webových stránkách Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Samotná Deklarace pak vejde v platnost 1. července 2019.

K Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů se svým podpisem přihlásily následující společnosti:

 • ČEZ Prodej, a. s.

 • E.ON Energie, a. s.

 • innogy Energie, s. r. o.

 • Skupina Bohemia Energy

 • MND a. s.

 • CENTROPOL ENERGY, a. s.

 • Pražská plynárenská a. s.

 • eYello CZ, k. s.

 • Dobrá Energie, s. r. o.

 • Skupina Nano Energies

 • Brodská plynárenská s. r. o.

 • NWT a. s.

 • Centrální výběrová řízení a. s.

 • Energie ČS, a. s.

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji