Půl roku od posledního nakaženého divočáka

divocak 2Od nálezu posledního divočáka nakaženého africkým morem prasat uplynulo ve Zlínském kraji začátkem října již půl roku. Státní veterinární správa proto rozhodla o zrušení některých mimořádných veterinárních opatření. Mimo jiné tak Zlínskému kraji odpadla povinnost udržovat elektrický ohradník kolem zamořené oblasti vybudovaný za stavu nebezpečí. Ukončeno tím bylo déle než rok trvající období, kdy se Zlínský kraj potýkal s nákazou. Během měsíce října tedy probíhala demontáž ohradníků a v současné době jsou již všechny odstraněny.

Virus afrického moru prasat (AMP) byl poprvé potvrzen loni v červnu u uhynulého divočáka na okraji Zlína. Nákazu se podařilo udržet na relativně malém území o rozloze necelých 60 km2. Obavy ze zavlečení viru AMP do velkochovů domácích prasat se naštěstí nenaplnily. Tato nákaza sice není přenosná na člověka ani na jiná zvířata, její zavlečení do intenzivních chovů domácích prasat by však znamenalo naprostou katastrofu a úplnou likvidaci chovu, a to nejen s přímými ekonomickými důsledky pro chovatele, ale také s nesmírnými finančními náklady na likvidaci těl uhynulých a utracených zvířat.

Z mezinárodního hlediska se jedná o ojedinělý úspěch. Měli jsme však štěstí a zároveň jsme dobře spolupracovali se státní správou, myslivci a zemědělci. Rozhodující je výsledek, o který se zasloužili všichni, kdo se na zdolávání nákazy podíleli," uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Je to úspěch o to větší, uvážíme-li, že se bojovalo proti nákaze, se kterou dosud nebyly v České republice žádné zkušenosti. Proto je třeba ocenit postup všech, kdo se na jejím zdolávání podíleli, od pracovníků Státní veterinární správy, členů mysliveckých sdružení, přes pracovníky orgánů veřejné správy, ministerstev, Zlínského kraje, starosty obcí, až po příslušníky Hasičského záchranného sboru a Policie České republiky," doplnila radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková.

Velký podíl na udržení populace divokých prasat v zamořeném území měly zde hospodařící zemědělské subjekty, konkrétně Agrodelta Štípa, Fytos, Družstvo Zádveřice-Raková a Plemenářské služby, které ještě před vydáním veterinárních opatření zastavily sklizeň a ponechaly část své úrody jako potravu a úkryt pro divočáky.

Hlavní díl práce odvedli myslivci. V období vrcholící nákazy společně s hasiči vyprošťovali a odváželi často již rozkládající se těla uhynulých divočáků, absolvovali veterinární školení, obsluhovali odchytové klece. Kromě lovu divočáků se ještě v současnosti starají o údržbu pachových ohradníků, do nichž musejí každý měsíc doplňovat účinnou látku. Za asistence myslivců se do lovu nakažené populace zapojili na krátkou dobu i policejní odstřelovači.

V zamořeném území označeném veterinární správou jako „červená zóna" bylo k začátku letošního října uloveno 1 644 kusů divokých prasat. Virus AMP byl potvrzen u 18 kusů divočáků a dalších 212 kusů nakažených virem bylo nalezeno uhynulých. Na území celého kraje ulovili myslivci za uplynulý myslivecký rok (od 1. dubna 2017 do 31. března 2018) rekordních 12 348 divokých prasat.

Většina z veterinárních opatření vydaných v souvislosti s AMP zůstává v platnosti. Podle sdělení veterinární správy je totiž nutno dodržovat speciální režim v ohnisku nákazy po dobu dvou let od posledního nálezu nemocného jedince. V nejbližší době se tedy pravděpodobně nedočkáme ukončení zákazu vstupu osob do zamořené oblasti. Ten se sice netýká cyklostezek ani veřejných komunikací, vstup do lesů a na pole a louky je však stále zakázán. Kde jsou hranice „zakázaného území", lze zjistit na webu Státní veterinární správy. V terénu je tato oblast označena cedulemi. (zlk)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2023 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji