Hejtmani komentují nové krajské vlády

 MES4495Hlavním tématem posledního vydání Krajských novin je bilance začátku volebního období nových nebo staronových krajských vlád. Svůj názor k tématu připojili hejtmani českých a moravských krajů v čele s předsedkyní Asociace krajů ČR Janou Vildumetzovou.

jana vildumetzovaPráce máme v krajích skutečně dost. Už v době stodenního hájení (tedy během tří měsíců, co jsme stali hejtmany) jsme řešili a nadále řešíme obtížné věci. Třeba zvýšení mezd řidičů autobusů. Vláda o něm rozhodla svým nařízením, neřekla však, jak to podle zákona provést a kde na to vzít peníze. To je jedno z horkých témat současnosti. Požadujeme, aby nám vláda na danou věc dala jednu miliardu korun a je jedno, jakou formou. Další prioritní témata jsou: Aby se Asociace krajů stala oficiálním připomínkovým místem pro legislativu, o to jsem už požádala premiéra Bohuslava Sobotku, předsedu Senátu Milana Štěcha i předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka. Chceme také, aby se posílila vzdělávací činnost Asociace krajů. Zásadní také je, aby hejtmani táhli za jeden provaz nezávisle na politické příslušnosti.

Jana Vildumetzová, hejtmanka Karlovarského kraje, předsedkyně AK ČR

 

cunek jiriVe Zlínském kraji došlo k absolutní výměně členů krajské rady. Zastoupeny jsou strany KDU-ČSL, ANO, STAN a ODS. Z mého pohledu můžeme využít stranické „pestrobarevnosti“ hejtmanů sdružených v Asociaci k daleko soustředěnějšímu tlaku na vládu i ostatní centrální orgány v otázkách, které jsou důležité pro jejich rozvoj. Změnu ve vedení kraje vidím jako příležitost rozrušit staré zaběhlé negativní vazby, které vždy v nějaké míře vzniknou, pokud je vedení kraje u moci delší dobu. V našem případě jsme museli zásadním způsobem změnit pojetí řízení krajských nemocnic. Tyto doposud fungovaly jako samostatné, s ostatními nemocnicemi v kraji málo spolupracující, subjekty. Největší nemocnice měla dlouhodobě záporní hospodářské výsledky, v jejichž důsledku pak byly téměř všechny nákupy nákladnější. Protože by změna v jinou formu struktury, například holding a podobně, byla časově i finančně náročná, rozhodli jsme se pro sjednocení personální. Ve všech krajských nemocnicích bude předsedou představenstva nový ředitel Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, který bude zodpovědný krajské radě za hospodaření všech nemocnic. Asociace má šanci být velmi silnou organizací, pokud se bude držet zásady: co je dobré pro jeden kraj, je dobré pro všechny.

Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje

 

ZimolaZásadní změny ve vedení krajů samozřejmě odstartovaly podzimní volby a následné vyjednávání a složení nových koalic. Na jihu Čech vznikla nová krajská koalice ve složení ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Pro mě je důležité, že pokračujeme v trendech, které jsme si nastavili již ve dvou předcházejících volebních obdobích. Mezi ty nejzákladnější patří zachování kvalitní bezplatné zdravotní péče, rozvoj a obnova dopravní infrastruktury nebo efektivní nakládání s prostředky kraje. S novými či staronovými hejtmany komunikujeme zejména v rámci Asociace krajů České republiky. Směrem k vládě a dalším centrálním institucím se i přes odlišnosti a specifika jednotlivých regionů snažíme postupovat jednotně napříč politickým spektrem ve věcech, které nás spojují. Dlouhodobě lze zmínit například zlepšování dopravní infrastruktury či zajištění fungování záchranných služeb, z těch aktuálních pak například zvyšování platů řidičů ve veřejné dopravě.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje, místopředseda AK ČR

 

Martin Puta1Pro fungování kraje, pokrytí jeho základních potřeb, realizaci investic a další aktivity je nutné, aby měl kraj schválený a kvalitně připravený rozpočet. Pro letošní rok jej Zastupitelstvo Libereckého kraje definitivně schválilo 21. prosince 2016. Příjmy činí 2.8 miliardy korun a výdaje 2.7 miliardy korun. Tato výše příjmu však není konečná.
Do krajského rozpočtu byly díky zodpovědné rozpočtové politice kraje a dobré kondici české ekonomiky zapojeny vyšší daňové příjmy v objemu 366,46 milionů korun, kterých vloni dosáhl Liberecký kraj. Tyto peníze jsou využity na další významné projekty a akce, přičemž nejvíce jich směřuje do dopravy.
Liberecký kraj finančně podporuje mnoho aktivit, činností, akcí. Má tedy několik programů, ze kterých je možné čerpat peníze. Všechny možnosti dotací od Libereckého kraje jsou teď nově na nových dotačních stránkách Libereckého kraje, kde uživatelé najdou veškeré potřebné informace
i dokumenty k podání žádostí a zejména podrobný návod, jak při žádání o finanční podporu postupovat. Jen z Dotačního fondu Libereckého kraje je pro žadatele letos připraveno 129 milionů korun. Částka 100 milionů korun je podle koaličního prohlášení a 29,6 milionů korun je zůstatkem roku 2016.

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

 

VondrakMoravskoslezskému kraji chceme dodat novou energii. Jsme regionem, který ctí svou průmyslovou historii a určitě ji dokážeme více zhodnotit chytrým propojením moderních technologií a vzdělaných lidí. Nesmíme se však omezit pouze na výrobu, ale i na vývoj a výzkum technologií a vše více spojit s podnikáním. Hlavním nástrojem by mělo být Moravskoslezské inovační centrum, které by mělo zahájit svou činnost letos v létě. Krajské zastupitelstvo nyní učinilo první hmatatelný krok k jeho realizaci - kraj majetkově vstoupil do společnosti Vědecko-technologický park Ostrava a začíná tak plnit obsah memoranda s městem Ostravou o spolupráci v oblasti podpory podnikání a inovací. Související oblastí je vzdělávání, kde se zaměřujeme na zvyšování kvality ve všech školách a vzdělávacích organizacích s maximálním důrazem na rozvoj technického vzdělávání v moderních oborových centrech. Musíme umět nabídnout firmám lidi, kteří budou schopni nastoupit a téměř ihned pracovat.

Společně s ostatními kraji chceme v rámci Asociace krajů společně postupovat v záležitostech rozhodnutí státních orgánů a přijímání nové legislativy, které vyvolávají nároky na rozpočty krajů. Je nutné najít systémové řešení tak, aby se neopakovala situace, kdy ministři rozhodnou o zvýšení mezd a neřeknou, jak to udělat, ani kde na to vzít. Aktuálně zastupitelé Moravskoslezského kraje žádají vládu České republiky, aby finančně zajistila své rozhodnutí o navýšení mezd řidičů ze státního rozpočtu a nepřenášela je na kraj. Podobné obavy má vedení všech krajů z chystaného zvýšení mezd zaměstnanců v kultuře či sociálních pracovníků.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji