Ze skladu až na Mount Everest, aneb příběh PET lahve

Rozvíjet kreativitu, tvůrčí schopnost, představivost i probouzet zájem o třídění a recyklaci odpadů, to vše je smyslem soutěže „Třídíme s Nikitou“. Stejně jako v předchozích letech byl i 8. ročník této soutěže určen dětem ze základních škol v Královéhradeckém kraji a stejně jako v ročnících minulých neměla porota snadný úkol. Nakonec ale vítěze vybrala. První cenu si z královédvorské zoologické zahrady odvezly děti z Ohnišova.

Patronem populární soutěže je papoušek ara ararauna jménem Nikita ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem, kde se také vyhlášení výsledků soutěže konalo. Porota vítěze vybírala z patnácti projektů, na kterých se podílelo více než 150 žáků. Soutěžním úkolem bylo vyrobit komiks na jedno ze tří témat – správné a nesprávné třídění, propagace třídění odpadů a předcházení jejich vzniku. Podle poroty si s tímto úkolem nejlépe poradily děti ze základní a mateřské školy v Ohnišově. Po dvou stříbrných tak konečně přišla medaile zlatá.

„Do soutěže se hlásíme se pravidelně, protože to děti baví. Navíc ve škole třídíme odpad, takže se nám téma hodí i do výuky,“ prozradila vedoucí projektu Hana Ježková. Vítěznou prací se stal komiks žáků 5. třídy. „Vymysleli si příběh cesty PET lahve až na vrchol Mount Everestu. Je to o lahvi, kterou si koupí turista na výlet, prázdnou ji odhodí do žlutého kontejneru, pak je zrecyklována do fleecové bundy. Tu si koupí horolezec, který s ní vystoupí až na vrchol Everestu. Žáci si dali na příběhu záležet, pracovaly na něm asi 14 dnů a náramně si to užily,“ dodala Hana Ježková. Další dva ohnišovské projekty, které se ale mezi třemi nejlepšími neumístily, se zaměřily na ochranu lesa a také na to, jak se třídilo v minulosti.

„Vítězná práce plně splňuje to, co splnit měla. Je nápaditá, kreativní, vtipná. Hodnotila se i technika zpracování, grafická úprava. Vše bylo na jedničku,“ hodnotil vítěznou práci Jiří Záliš, regionální manažer společnosti EKO-KOM, a.s. Ta realizuje celokrajský projekt Čistá obec, čisté město, čistý kraj, na který soutěž „Třídíme s Nikitou“ navazuje. Vítězná škola totiž současně s vítězstvím v soutěži získává i titul Čistá škola. Odměnou pro děti z vítězné školy je pak dvoudenní pobyt v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.

Ovšem obrovské ocenění si zaslouží i autoři projektů na druhém a třetím místě, které je navíc dělené. Stříbrnou základní a mateřskou školu Chomutice dělilo od vítězství pouhých sedm bodů. Děti z 2. třídy této školy ztvárnily příběh Bohunky a jejích kamarádů, kteří po

vyučování podnikají výlety do přírody. A protože se bojí, že by se jejich okolí mohlo stát skládkou odpadů, vyrobí plakát na podporu třídění odpadů.

O bronzovou medaili se dělí hned dvě školy. Vloni vítězná Základní škola Schulzovy sady ve Dvoře Králové nad Labem a také Základní škola Habrmanova z Hradce Králové získaly od poroty po 128 bodech. Zatímco děti z královédvorské školy ztvárnily „život“ odpadků, královéhradečtí nakreslili příběh o tom, jak nesprávný přístup ke třídění recyklaci odpadů může zničit Zemi.

„Ze všech soutěžních prací je zřejmé, že děti si dokonale uvědomují význam recyklace odpadů, možná mnohem více než my dospělí. Je dobře, že o tématu přemýšlejí a diskutují. Naučí se už v dětství chovat se ekologicky a přes ně se to snad naučí i jejich rodiče,“ domnívá se radní Královéhradeckého kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Jan Tippner, který je dlouholetým podporovatelem soutěže „Třídíme s Nikitou“.

Více informací o soutěži a dalších projektech lze nalézt na:

www.cistykraj.cz

www.ekokom.cz  

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji