Na Vysočině chtějí více zpětné vazby od veřejnosti

Kraj Vysočina přišel s novým způsobem, jak se více přiblížit svým občanům. Dosáhnout toho chtějí prostřednictvím projektu participativního rozpočtu. V praxi to znamená, že se po zaregistrování na stránkách vas-nazor.cz může k prioritám kraje vyjádřit každý občan Kraje Vysočina. Projekt v kraji odstartoval začátkem června.

Do sestavení rozpočtu Kraje Vysočina pro rok 2016 bude moci nově zasahovat veřejnost. Kraj Vysočina představil nástroj, prostřednictvím kterého může od 1. června kdokoli vznést připomínky k použití prostředků na konkrétní aktivity kraje. „Projekt tzv. participativního rozpočtu umožní veřejnosti vyjadřovat se ke krajským prioritám už při přípravě rozpočtu. Pro administraci připomínek, pro hlasování i sdílení návrhů jsme vybrali elektronickou online službu s názvem Váš názor a Facebook,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí a grantové politiky Vladimír Novotný.

TÉMĚŘ ŽÁDNÉ NÁKLADY

V aplikaci umístěné na adrese www.vas-nazor.cz je pod záložkou Kraj Vysočina připravena téměř dvacítka konkrétních dotazů na budoucí podobu rozpočtu Kraje Vysočina s nabídnutými variantami řešení nebo financování. Prostřednictvím internetu  kraj komunikoval s veřejností rozpočtové záležitosti už v minulosti. „Svým hlasováním a připomínkami už ve stádiu tvorby rozpočtu se budou občané kraje moci aktivně vyjádřit k prioritám rozpočtu, kterým by se měl Kraj Vysočina v roce 2016 věnovat, nebo vznést konkrétní podnět,” vysvětluje náměstek hejtmana Vladimír Novotný. Aplikace po každém sdíleném přístupu nabídne souhrnný pohled na “skóre” konkrétních dotazů. O podobě krajského rozpočtu může veřejnost rozhodovat až do podzimu roku 2015. Podle slov Vladimíra Novotného bude respektován jakýkoli počet reakcí, přivítal by však názor více než stovky uživatelů.

Služba sestavení rozpočtu Kraje Vysočina  je prakticky beznákladová a nebude ani do budoucna generovat žádné náklady, protože využívá sofwarové prostředky, kterými Kraj Vysočina již dnes disponuje. „Jde o jasný signál směrem k veřejnosti, že krajskou samosprávu názor veřejnosti zajímá. Máme potřebu sdílet s veřejností její názory. Rádi bychom zatraktivnili přístup veřejnosti k připravovanému rozpočtu, nabídli témata, ke kterým má veřejnost co říci,“ vyjádřil se pro Krajské noviny hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji