Absolutním vítězem v Pardubickém kraji je Seč, Choceň ke Křišťálové popelnici přidala i tu Perníkovou

SEC 500Už počtrnácté usilovaly obce v Pardubickém kraji o prestižní Perníkovou popelnici, tedy ocenění obcí a měst, jejichž obyvatelé nejefektivněji třídí odpad. Tentokrát se v soutěži vyhlašované Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a Pardubickým krajem hodnotil uplynulý rok 2020. A v něm dominovala řada úspěšných obcí z předchozích let. Občané Chocně navíc dokázali ovládnout nejenom regionální žebříček, na letošní konferenci Odpady a obce si město převzalo Křišťálovou popelnici za celorepublikové vítězství.

 

Ani letos nedovolila epidemická opatření vyhlásit nejlépe třídící obce a města v tradičním jarním termínu, pro stylové perníkové popelnice si tak zástupci samospráv přijeli do Pardubic až první podzimní den. „Na ocenění si museli kvůli známým okolnostem počkat o něco déle, důležité ale je, že příležitost poděkovat jim, přece jenom máme,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Velmi mě těší, jak jsou v oblasti třídění odpadů naše obce aktivní a úspěšné. Dobrým příkladem je Choceň, která uspěla i v celorepublikovém srovnání a předčila všechny ostatní.

Skutečnost, že Pardubický kraj se v rámci třídění odpadů rozhodně nemá za co stydět, potvrzuje i regionální manažer společnosti EKO-KOM Stanislav Dokoupil. „Nejen na množství vytříděného odpadu, ale také na tradičních tahounech naší soutěže, je patrné, že separace odpadů je pro obyvatele regionu něčím, co automaticky patří k jejich životu,“ říká Dokoupil.

Stejně jako ty předchozí byl i čtrnáctý ročník soutěže vyhlášený pro tři kategorie, podle velikosti obcí a měst. O perníkovou popelnici a finanční odměnu soutěžily obce do tří set obyvatel, střední obce do dvou tisíc obyvatel a města nad dva tisíce obyvatel. O tom, kdo se jak umístí, rozhoduje celá řada parametrů.

Hlavním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděného odpadu (papír, plasty, sklo, a kovy) na osobu a rok pro každou komoditu samostatně = každá obec získala body odpovídající pořadí, na kterém se umístila po srovnání výtěžností v jednotlivých komoditách. Součtem dílčích bodů za všechny komodity bylo stanoveno základní bodové ohodnocení.

„Body navíc“ získaly obce a města, která splňovala další kritéria, jako je oddělený sběr čirého skla, sběr nápojových kartonů, za minimální dosaženou hustotu sběrné sítě, apod. Podrobná pravidla soutěže jsou zveřejněna na webových stránkách www.ekontejnery.cz.

KATEGORIE OBCÍ DO 300 OBYVATEL

Stejně jako v loňském roce pomyslný bronz v kategorii nejmenších obcí získala obec Žlebské Chvalovice, vesnička se zhruba sto třiceti obyvateli ležící na rozhraní Železných hor a Polabí. Na druhém místě skončila malá obec Holotín, ve které na Přeloučsku žije třiašedesát obyvatel. Na stupínek nejvyšší se pak po roční pauze, kdy skončila druhá, vrátila obec Neratov. Ta je tradičním úspěšným účastníkem soutěže a její výsledky ukazují, že třídění odpadů tady mají občané doslova v malíku.

KATEGORIE OBCÍ OD 301 DO 2 000 OBYVATEL

S nedalekým Holotínem může společně oslavit úspěch v soutěži o Perníkovou popelnici obec Jankovice. Tři stovky jejích obyvatel se mohou radovat ze třetího místa v kategorii středních sídel. To uvolnil jeho loňský držitel, který se posunul na druhou příčku – obec Slepotice. Necelých pět set obyvatel obce ležící na jihovýchodě pardubického okresu se v třídění zlepšilo, na první místo to ale zatím nestačilo. To si bezpečně pohlídalo rekreační město Seč, které obhájilo loňské i předloňské vítězství v této kategorii. „Město Seč je na stupních vítězů už poněkolikáté,“ připomněl starosta Seče Marcel Vojtěch a dodal: „Jsme jedna z největších rekreačních oblastí kraje a s odpady máme ohromné náklady. A skutečnost, že jsme úspěšní v soutěži, je pomyslná třešnička na dortu. Musím totiž poděkovat našim občanům, rekreantům, technickým službám, kteří se snaží tento cíp Železnohorska dělat krásný i tím, že tu nemáme odpady a je tu čisto.

KATEGORIE OBCÍ NAD 2 000 OBYVATEL

Oproti předchozímu roku si trošku pohoršila Moravská Třebová, která loni skončila na druhém místě, pro její obyvatele určitě ale zklamáním nebude ani letošní pomyslná bronzová medaile. Druhé místo v této kategorii si tentokrát důsledným tříděním vysloužilo šestitisícové město ve východní části pardubického okresu – Holice. Ani těm ale nedal žádnou šanci vítěz nejen kategorie, ale také celorepublikové soutěže a tedy i Křišťálové popelnice, město Choceň. „Jsme hrozně rádi, je to velká zpětná vazba vůči našim občanům, všem lidem, kteří se podíleli na úsilí o lepší třídění,“ neskrýval nadšení nad skvělým výsledkem města v celorepublikovém srovnání starosta Jan Ropek.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ A SKOKAN ROKU

Soutěž O perníkovou popelnici nevyhlašuje jen vítěze jednotlivých kategorií, ale také Absolutního vítěze. Tím se za rok 2020 stala nejúspěšnější obec střední kategorie, tedy město Seč. To je pravidelně v čele žebříčku nejlépe třídících obcí. Jeho starosta prozradil recept, který je základem úspěchu. „My jsme tady průkopníky sběrného dvora, myslím si, že ten jsme měli v roce 2001 na okrese Chrudim první. Postupně jsme pak rozšiřovali sběrná místa a zaměřovali jsme se na to, aby měl občan co nejkratší cestu ke sběrným nádobám na tříděný odpad,“ vysvětlil starosta Marcel Vojtěch. „Musím taky zmínit účinnou osvětu ve škole, díky které pak děti nutí rodiče, aby odpad třídili. Myslím, že děti jsou určitou zárukou toho, že se bude třídit a obce budou čisté.

Ocenění se dostalo i obci Rozhraní, která nefigurovala na žádném z předních míst. Její obyvatelé se však v meziročním srovnání nejvíc zlepšili v třídění odpadů a tak se Rozhraní stalo Skokanem roku.

 

KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY

Tradiční součástí vyhlašování výsledků soutěže O perníkovou popelnici je také ocenění obcí, které se dobře vedly v rámci zpětného odběru vysloužilého elektra kolektivních systémů. Jde o Elektrowin, kde se hodnotí výtěžnost zpětného odběru velkých a malých domácích spotřebičů a elektrického a elektronického nářadí. A pak také o ASEKOL, v jehož soutěži se hodnotí sběr drobného elektra, spotřební elektroniky, hraček, lékařských přístrojů a podobně.

ELEKTROWIN

Kolektivní systém Elektrowin hodnotil za rok 2020 obce ve dvou kategoriích, a to o velikosti do dvou tisíc obyvatel a nad dva tisíce obyvatel. Mezi menšími sídly byla nejúspěšnější obec Sobětuchy z Chrudimska. Mezi většími zopakovalo svoje loňské vítězství město Hlinsko. Také Elektrowin vyhlásil svého Skokana roku za nejvyšší procentuální meziroční nárůst sběru elektrozařízení. Největšího zlepšení se v tomto směru podařilo během loňského roku dosáhnout obci Prosetín.

ASEKOL

Kolektivní systém ASEKOL hodnocení rozděluje kategorie obcí hranicí dvou tisíc, respektive pěti tisíc obyvatel. Vyhlašuje tak vítěze tří kategorií. V té do dvou tisíc obyvatel skončila na prvním místě obec Moravany. Střední sídla mezi dvěma a pěti tisíci obyvatel opanovalo město Jablonné nad Orlicí a vítězem mezi velkými městy se pak stalo Ústí nad Orlicí. Všechna tři sídla zvítězila i v loňském roce. Asekol také každoročně vyhlašuje speciální odměnu pro obec s nejvyšší výtěžností ve sběru drobného elektra prostřednictvím červených stacionárních kontejnerů. Letošním vítězem se stala obec Chvojenec.


VÍTĚZNÉ OBCE ZA ROK 2020

OBCE DO 300 OBYVATEL

  1. obec Neratov                          80 000,- Kč
  2. obec Holotín                           45 000,- Kč
  3. obec Žlebské Chvalovice        25 000,- Kč

OBCE DO 2 000 OBYVATEL

  1. město Seč                               80 000,- Kč
  2. obec Slepotice                        45 000,- Kč
  3. obec Jankovice                       25 000,- Kč

OBCE NAD 2 000 OBYVATEL

  1. město Choceň                        80 000,- Kč
  2. město Holice                          45 000,- Kč
  3. město Moravská Třebová       25 000,- Kč

 

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ

město Seč

SKOKAN ROKU          

obec Rozhraní                                     20 000,- Kč

 

 

KOLEKTIVNÍ SYSTÉM ELEKTROWIN

obce do 2 000 obyvatel          obec Sobětuchy                      10 000,- Kč

obce od 2 001 obyvatel          město Hlinsko                         30 000,- Kč

skokan roku                            obec Prosetín                          20 000,- Kč

 

KOLETIVNÍ SYSTÉM ASEKOL

obce do 2 000 obyvatel          obec Moravany                       10 000,- Kč

obce do 5 000 obyvatel          město Jablonné nad Orlicí     15 000,- Kč

obce nad 5 000 obyvatel        město Ústí nad Orlicí             20 000,- Kč

speciální odměna                   obec Chvojenec                      10 000,- Kč

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji