Hejtmani požádali Zemana, aby popohnal poslance

setkani hejtmani prezident rijen 15U jednoho stolu se dnes sešli hejtmani všech 14 krajů s Prezidentem ČR Milošem Zemanem. Při pracovním obědě hejtmani probírali s hlavou státu témata týkající se rozpočtového určení daní, stavu krajských silnic a současné uprchlické krize.

Prezident Miloš Zeman zve na pracovní oběd hejtmany všech krajů každý rok. Takto hovořil s hejtmany již počtvrté při svém mandátu. Jedním z hlavních témat jejich jednání byla změna rozpočtového určení daní. „Znovu jsme zopakovali, že kraje trvají na tom, aby se od prvního ledna příštího roku vrátilo rozpočtové určení daní na hodnoty, které platily do roku 2012,“ řekl po jednání s prezidentem předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Návrh zákona, který vrací rozpočtové určení daní na původní výši před rokem 2012, zatím leží v poslanecké sněmovně. Hejtmani proto požádali Miloše Zemana o intervenci, kterou by se pokusil přijetí zákona uspíšit.

Řeč se na Pražském hradě stočila též k více než 50 tisícům kilometrů silnic, které mají ve své správě kraje. „Státní fond dopravní infrastruktury má podle nás dostatek prostředků, aby i v příštím roce pomohl krajům s financováním oprav krajských silnic,“ vyjádřil se Michal Hašek. Kraje v současnosti nemají ze zákona žádné účelově určené prostředky na opravy dopravní infrastruktury na rozdíl od státu. Do budoucna by chtěli hejtmani tento systém změnit.

Schůze prezidenta a hejtmanů se též nesla i ve znamení oslav 15 let od znovuobnovení krajské samosprávy. Předseda AK ČR Michal Hašek připomněl, že Miloš Zeman byl předsedou vlády v době, kdy se tato územní samospráva znovu zaváděla. Hejtmani též chválili hlavu státu za její zájem o regionální témata. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji