Vláda schválila zrychlení vízové povinnosti pro kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny

 

DSC 3293 dotextuVláda Bohuslava Sobotky v pondělí 9. listopadu 2015 rozhodla o rozšíření počtu horníků, kteří mohou odejít o pět let dříve do důchodu, a schválila pilotní projekt, který zrychluje proces získání víz pro kvalifikované Ukrajince. Projednala také Akční plán realizace Národní strategie protidrogové politiky upravující hazardní hraní na období 2015–2018 a mandát pro premiéra na summit ve Vallettě.

 

Kvalifikovaní zaměstnanci z Ukrajiny dostanou víza snáze

Pilotní projekt, který dnes schválila vláda, výrazně usnadní a urychlí získávání pracovních víz pro vysoce kvalifikované pracovníky z Ukrajiny. Zároveň pomůže českým podnikatelům, kteří postrádají určité zaměstnance.

„V první fázi půjde především o velmi kvalifikované pracovníky, kterých se v České republice nedostává. Obsadí ale pouze ty pozice, které budou více než 30 dní v nabídce na trhu práce a nebude o ně zájem,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Premiér zároveň uložil ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové, aby zpracovala analýzu volných pracovních míst v České republice a struktury nezaměstnaných, kteří jsou v evidenci Úřadu práce. Dlouhodobou snahou vlády zůstává obsazovat volná pracovní místa a prosazovat aktivní politiku zaměstnanosti.

Podrobnosti k projektu představil předseda vlády na tiskové konferenci s ministrem zahraničí ve středu 4. listopadu 2015.

Horníci půjdou do důchodu o pět let dříve

Koaliční kabinet dnes schválil návrh novely zákona o důchodovém pojištění a zákona o provádění sociálního zabezpečení, kterým se rozšiřuje počet horníků, kteří budou moci odejít dříve do důchodu. Hranici vláda snížila o pět let.

Horníci mají těžkou práci a po propuštění shání nové zaměstnání jen velmi obtížně. Vláda schválením dřívějšího odchodu do důchodu pro horníky reaguje na předpokládaný budoucí útlum těžby a vychází vstříc také přání odborů.

Mandát pro premiéra na setkání ve Vallettě

Vláda na jednání schválila mandát pro předsedu vlády na zasedání Vallettského summitu o migraci ve dnech 11. a 12. listopadu a na neformální zasání hlav států a vlád 12. listopadu ve Vallettě na Maltě. Pro Českou republiku je stěžejním cílem Vallettského summitu dohoda s africkými zeměmi a Tureckem na společném zvládání migračních toků.

Úřad vlády ČR

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji