Hlavním tématem posledního roku bude náchodská nemocnice

logo colour CMYKKrálovéhradeckému kraji v současnosti vládne koalice ČSSD a KSČM. Hejtmanem se stal jak po volbách v roce 2008, tak i v roce 2012 Lubomír Franc z prvně jmenované strany. Ten však již v předstihu ohlásil, že příští rok svůj post obhajovat nebude. Nejvíce se jako o jeho nástupci v čele kandidátky mluvilo o náchodském starostovi Janu Birkem. Ten však v půlce listopadu ohlásil, že o křeslo hejtmana usilovat nebude též.

Jan Birke v půlce listopadu oznámil, že po hejtmanském postu nepůjde. Poslanec a starosta Náchoda odmítl pozici lídra kandidátky ze zdravotních důvodů. Nástupce Lubomíra France na vrchu volební listiny ČSSD tak zatím není jistý. Stávající hejtman pro Krajské noviny zbilancoval své poslední tři roky v úřadě. Nemohu být spokojen stoprocentně, ale většinu toho, co jsem si předsevzal, se krajské radě daří plnit. Jde hlavně o úspěšné čerpání evropských dotací, díky kterým obnovujeme krajský majetek. Velké prostředky se podařilo získat i prostřednictvím státní podpory průmyslovým zónám. Veřejné zakázky kraj zadává transparentně a stejným způsobem se díky veřejným dražbám zbavuje nepotřebného majetku. Také se nám daří více propojovat nabídku školských zařízení se skutečnými potřebami zaměstnavatelů,“ uvedl hejtman Franc. Ten se chce nadále soustředit pouze na výkon funkce senátora. V posledním roce svého mandátu se pak chce především zaměřit na dostavbu náchodské nemocnice.

Komunisty by v krajských volbách rád vedl současný náměstek hejtmana Otakar Ruml. O tom, zda skutečně bude volebním lídrem, se však rozhodne až na konci ledna příštího roku. I náměstek Ruml vyjmenoval pro Krajské noviny projekty, na které se chce ještě v posledním roce svého mandátu zaměřit. „Jsou to rekonstrukce Gayerových kasáren v Hradci Králové, revitalizace pevnosti Dobrošov, podpora dostavby dálnice D11 a výstavby silnice R11, rozvoj průmyslových zón nebo třeba prohloubení spolupráce mezi školami a zaměstnavateli,“ řekl Otakar Ruml.

HOSPODAŘENÍ I ZDRAVOTNICTVÍ

Dalším, již potvrzeným kandidátem, je nestraník a šéf krkonošských horských záchranářů Adolf Klepš za TOP 09. Ten je považován za velkého favorita na hejtmanské křeslo. „TOP 09 jako rozpočtově odpovědná strana chce v krajských zastupitelstvech prosazovat lepší hospodaření a odpovědnost při nakládání s veřejnými penězi. Hlavním cílem nového vedení krajů s TOP 09 by měla být snaha změnit pohled občanů na kraje jako na funkční a důvěryhodné úřady,“ odpověděla mluvčí TOP 09 Martina Macková.

Pravděpodobný komunistický kandidát Otakar Ruml by při svém zvolení dbal na úspěšné čerpání evropských dotací.Za prioritu považuji úspěšné čerpání evropských dotací, protože od toho se odvíjí vše ostatní. Velkou pozornost si jistě zaslouží oblast zdravotnictví, kde se nám v posledních dvou letech podařilo zvrátit nepříznivý ekonomický vývoj. Kromě náchodské nemocnice je potřeba modernizovat i ostatní krajská zařízení a především zlepšit podmínky pro jejich personál,“ poodhalil své plány a představy, kam by se měl v příštím volebním období ubírat kraj náměstek Ruml.

Poprvé se krajských voleb bude účastnit i hnutí ANO. Její šéf Andrej Babiš nabízel čelo kandidátky podnikateli a senátorovi Jiřímu Hlavatému, ten však odmítl. V současnosti se jeví nejvíce pravděpodobné, že jedničkou ANO bude náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji