Nesplněných slibů bude minimum, míní šéfové kraje

sym logoV podstatě máme splněno,“ říká moravskoslezský hejtman Miroslav Novák k otázce, jak vidí plnění volebních slibů jeho strany, daných před třemi lety. A dodává, že do programového prohlášení krajské rady koalice například vložila návrhy změn zákonů, vznik místa ombudsmana v krajských nemocnicích nebo třeba slib, že do oprav a rekonstrukcí krajských silnic budou investovány minimálně dvě miliardy korun.

Snad i to je důvod, proč současný hejtman hodlá na tento post kandidovat i za rok v krajských volbách. „Na nedávné krajské konferenci sociálních demokratů jsem obhájil funkci předsedy moravskoslezské ČSSD. Hlas mi dalo 103 ze 110 účastníků, což je pro mne především velký závazek. Počty hlasů i v dalších hlasováních ukázaly, že moravskoslezská ČSSD je silně konsolidovaná a hraje podle stejných not,“ uvedl Novák.

Není přitom sám ze současných šéfů kraje, kdo hodlá za rok obhájit svůj post. Do volebního boje půjde za KSČM Svatomír Recman, současný náměstek hejtmana kraje pro sociální věci a kulturu. Ten již rámci nominačního procesu KSČM obdržel několik nominací pro nadcházející krajské volby v roce 2016 prostřednictvím návrhů vzešlých na výročních členských schůzích. V kampaní se hodlá opírat zejména o setkání s voliči. „Základem našeho přístupu bude dlouhodobě se osvědčující kontaktní kampaň prostřednictvím organizovaných, ale i neorganizovaných setkání s občany našeho kraje. Samozřejmostí budou speciálně vydané Volební noviny v mutaci pro náš Moravskoslezský kraj,“ uvedl Recman.

Sekundovat mu bude jeho stranický kolega Ivan Strachoň. „Konkrétní obsah a témata se nyní připravují a budou formulována do volebního programu pro následující období,“ řekl.

PROVĚŘILO NÁS I MINISTERSTVO

Výsledek voleb ukáže, jak současnému vedení voliči uvěří, že dokáží plnit volební sliby. Podle hejtmana Nováka budou v jeho prospěch hovořit například zachování stávajícího ratingu, nezadlužování kraje, hospodaření s majetkem s péčí řádného hospodáře a bez chyb, což už poněkolikáté potvrdilo i ministerstvo financí. „Jen v tomto roce jsme dostavěli nový pavilon chirurgických oborů ve frýdecko-místecké nemocnici a novou internu ve Slezské nemocnici v Opavě. Významně se podílíme na zvyšování míry bezpečnosti obyvatel – masivně investujeme do výstavby nových Integrovaných výjezdových center,“ uvedl hejtman.

Firmy, které už v regionu investovaly a podnikají tu , nyní skutečně v souladu se sliby koalice začaly rozšiřovat svoji výrobu. Týká se to třeba švédské společnost Mölnlycke Health Care, italského výrobce litých kol pro automobilový průmysl Cromodora Wheels nebo výrobce automobilových světel Varroc Lighting Systems. Největší IT společnost v Ostravě Tieto Czech v roce 2014 přijala téměř 250 nových pracovníků a nyní zaměstnává přes 2000 IT specialistů. „Byl jsem také několikrát v Číně podpořit investice a obchod a spolupráci mezi malými a středními podniky. Spolupráce s druhou nejsilnější ekonomikou světa je pro náš kraj důležitá. Mým cílem je přivést sem čínského investora třeba k výstavbě moderního česko-čínského technologického parku,“ říká hejtman.

Také podle jeho náměstků bude za rok nesplněných slibů skutečně minimum. Pozitivně hodnotí uplynulé volební období z pohledu využití finančních prostředků z Evropské unie. „Vykonali jsme kus práce ve prospěch občanů tohoto kraje. A to ve všech resortech a oblastech, kde má kraj zodpovědnost zejména jako samosprávný orgán. Pravidelné hodnocení ukazuje, že předvolební sliby a závazky, které jsme předložili veřejnosti, a které znamenaly zvýšení počtu krajských zastupitelů za KSČM z 11 na 20, jsou plněny,“ dodal Recman.

Je otázkou, jestli skladbu slibů neovlivní současné celospolečenské téma uprchlické krize, kterého se již začínají chytat někteří politici. „Hodnoty ČSSD, za kterou budu opět coby její dlouholetý člen kandidovat, jsou pevně zakotvené. V kampani, která bude věcná a rozhodně nebude založená na nějaké aktuální populistické vlně, se budu snažit získat hlasy voličů právě pro historií prověřené principy,“ uzavřel hejtman. Václav Čermák

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji