Postupně snižujeme zadlužení, říkají na kraji

lbkLibereckému kraji se letos podařilo ukončit poslední opravy silnic, které poničily povodně v roce 2010. V letošním roce také dotáhnul do konce projekt Hospic pro Liberecký kraj. Zařízení pro nevyléčitelně nemocné začne fungovat v lednu 2016. Velkých investic se rovněž dočkaly školy, domovy důchodců a sociální zařízení v regionu.

Kraj letos hospodařil úspěšně, může se těšit na mírný přebytek. „V první části roku bylo lehce napjaté. Postaraly se o to nižší převody daňových výnosů, které byly v daném období ve srovnání se skutečností roku 2014 až o 82 mil. Kč nižší a na splátkový kalendář roku 2015 nižší o 45 mil. Kč. Nyní vypadá hospodaření Libereckého kraje velice dobře. Díky zvýšenému tempu růstu české ekonomiky se nakonec tato porovnání během roku srovnala a lze předpokládat, že kraj skončí v mírném přebytku,“ sdělil Krajským novinám náměstek Marek Pieter.

Liberecký kraj také postupně snižuje svůj dluh. „Od začátku tohoto volebního období do konce roku 2016 klesne o téměř 354 milionů korun z 1,152 miliard na 798 milionů korun. Chci připomenout, že současná politická reprezentace nezavázala kraj žádným novým úvěrem a ani s touto variantou nepočítá,“ doplnil své hodnocení hejtman Půta.

JSOU ZVYKLÍ NA MÉNĚ PENĚZ

V uplynulém roce se též změnil systém financování sociálních služeb. Administrace peněz určených pro poskytovatele sociálních služeb nově přešlo ze státu na kraje. V Libereckém kraji tuto změnu hodnotí pozitivně.

„Převod financování sociálních služeb ze státu na kraje považuji za dobrý krok. Je dobře, že o finančních příspěvcích rozhodují kraje, které mají k organizacím na svém území blíž a lépe je znají. V Libereckém kraji dopadl přechod financování úspěšně. Žádné větší problémy nám nezpůsobil kromě velkého nárůstu administrativní zátěže,“ uvedla náměstkyně hejtmana pověřená řízením resortu sociálních věcí Lenka Kadlecová. S nárůstem administrativy se na kraji vypořádali zvýšením počtu pracovníků sociálního odboru.

Pozitivně hodnotí na kraji i objem prostředků na sociální služby. Jsou prý smíření, že pravidelně dostávají méně peněz, než o kolik žádají. „Dostali jsme od státu zhruba o 80 milionů korun méně, než jsme žádali. Měli jsme požadavek 425 milionů korun, dostali jsme 346 milionů. Ale s tím ostatně i naše organizace dopředu počítají, že nedostanou dotaci ve stoprocentní výši.Poskytovatelé sociálních služeb jsou navyklí získávat peníze z více zdrojů, nejen od státu a kraje. Dostávají je například také od obcí a různých dalších donátorů. Takže nemůžeme říci, že by nám pro tento kalendářní rok citelně chyběly od státu peníze na sociální služby,“ vysvětlila náměstkyně Lenka Kadlecová.

Krajský rozpočet na rok 2016 schválilo zastupitelstvo kraje koncem listopadu. Počítá s úhrnem příjmů v objemu 2, 6 miliard korun a objemem výdajů 2, 513 miliard korun. „Schválený rozpočet kraje na 2016 je sestaven jako přebytkový. K celkovému objemu výdajů však musíme ještě připočítat splátky jistin úvěrů, které pro rok 2016 budou činit opět 97 milionů korun. To znamená, že započtením splátek úvěrů prostřednictvím financování lze považovat rozpočet na rok 2016 opět jako vyrovnaný,“ odpověděl náměstek Pieter.     

Prioritou kraje na rok 2016 je podpora projektů spolufinancovaných EU a vlastních investic. Projekty s podporou EU budou činit celkem 806 milionů korun, projekty bez podpory EU 83 milionů korun. Celoplošné opravy silnic II. a III. třídy vyjdou na 87 milionů korun, projekt Modernizace Krajské nemocnice Liberec na 50 milionů korun, sportovní areál Hraběnka v Jilemnici bude stát 10 milionů korun. Na běžnou údržbu silnic kraj počítá se 120 miliony korun, na zimní údržbu pak se 130 miliony korun.

„Mezi největší akce, které pořádá krajský úřad a Liberecký kraj už několik let, a nejinak tomu bude i v nadcházejícím roce, patří určitě Oslavy Ještědu, Krajské dožínkové slavnosti, Den otevřených dveří nebo Krajské slavnosti. Všechny se těší oblibě návštěvníků, jsou pro náš kraj tradiční a velmi vyhledávané. Jejich program je pokaždé sestaven tak, aby si v něm to své našly všechny věkové skupiny,“ sdělil hejtman Martin Půta. Lukáš Zitka

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji