Opravují silnice, umořují dluhy

 

rozborilNeokoukaná tvář náměstka ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Jiřího Rozbořila pomohla sociálním demokratům před čtyřmi lety vyhrát volby. Krajský úřad tak mohl začít vést v koalici s KSČM. Idylku ale narušil loňský podzim a obvinění hejtmana z dotačního podvodu. Na čele kandidátky olomoucké ČSSD ho nahradí poslanec Jiří Zemánek. Kam budou mířit další kroky Olomouckého hejtmana? „Nevím, možností je mnoho,“ řekl Krajským novinám Rozbořil.

Jiří Rozbořil se narodil před 54 lety ve Šternberku. Titul inženýr získal na Strojní a elektrotechnické fakultě Vysoké školy báňské. Mezi lety 1987 až 1992 pracoval v Moravských železárnách Olomouc jako vedoucí výroby. Po odchodu z železáren podnikal, od roku 1998 čtyři léta řídil obchodní domy Kaufland. Poté získal post náměstka ředitele Fakultní nemocnice Olomouc. V nemocnici působil devět let až do voleb v roce 2012, které ho vynesly do hejtmanského křesla, ve kterém sedí dodnes.

Politická kariéra Jiřího Rozbořila začala jeho vstupem do ČSSD v roce 1995. Dlouhých deset let byl členem okresní kontrolní komise své partaje. V roce 2006 ho lidé zvolili městským zastupitelem v krajském městě, na malé radnici skončil před dvěma lety.

Ještě v září loňského roku měl bezmeznou podporu spolustraníků, ohlásil proto svoji opětovnou kandidaturu do čela hejtmanství. Předvolební průzkumy tehdy věštily vítězství olomoucké ČSSD. Jenže vše změnily první tři podzimní měsíce. První skandál spojený s osobou jeho náměstka Aloise Mačáka, který byl obviněn, že při výkonu své funkce dostával peníze od soukromých firem, ještě hejtman ustál. Pak ale přišla akce s krycím názvem Vidkun.

HEJTMANEM ZŮSTAL

Policisté při ní zadrželi několik lidí, včetně bývalých policistů a stávajícího hejtmana. Rozbořil měl být podezřelý z toho, že se snažil ovlivnit tehdejšího náměstka krajského policejního ředitele Karla Kadlece, aby přestal vyšetřovat podezření o dotačním podvodu při stavbě jezdeckého areálu v Lazcích. Hejtman se od začátku bránil, že jde o nedorozumění. Podal kvůli tomu i stížnost k Ústavnímu soudu, ta se v současné době zpracovává.

Krátce po zveřejnění jeho obvinění začaly na Rozbořila naléhat stranické špičky, aby složil svoji funkci. V půlce října za ním do Olomouce dorazil premiér Sobotka, se svým požadavkem však nepochodil. Jiří Rozbořil chtěl zůstat ve funkci, dokud své jméno neočistí. Oproti původním předpokladům se za hejtmana postavili i opoziční zastupitelé za KSČM, v čele regionu tak mohl zůstat. Na základě vnitřních stanov strany ale nemohl být kvůli obvinění zařazen na kandidátku pro krajské volby, pozici lídra po něm převzal poslanec Jiří Zemánek. V současnosti případ vyšetřuje krajský soud v Ostravě. Rozbořil je z vývoje své kauzy evidentně rozladěný, na dotaz Krajských novin, zda se něco hnulo v projednávání jeho případu, odpověděl, že se už devět měsíců nic neděje. Položili jsme mu i dotaz, na co by si měl dávat jeho nástupce v hejtmanském křesle pozor. „Na lidi kolem sebe,“ zněla stručná reakce hejtmana.

Už je tedy jisté, že v čele hejtmanství vystřídá Jiřího Rozbořila na podzim někdo jiný. Kde vidí hejtman významné okamžiky svých čtyř let ve vedení kraje? „Těch úspěchů byla celá řada, za nejdůležitější považuji snížení zadlužení, stabilizaci kraje po hospodářské stránce při zachování rozvojových aktivit. Největším problémem Olomouckého kraje je špatný technický stav pozemních komunikací, dále pak nedostatek pracovní síly,“ zhodnotil Rozbořil. Podle něj se podařilo naplnit Programové prohlášení Rady kraje, resty tak koalice za toto volební období nemá.

Rozbořil se v posledním kompletním roce svého mandátu zaměřil právě na řešení problémů na silnicích. Podle údajů hejtmanství silničáři opravili rekordní množství kilometrů silnic. V regionu se oprav dočkalo více než 98 kilometrů silnic. V mnoha případech pomohly evropské dotace. „Z hlediska objemu financí dominuje OP Doprava, v rámci kterého je letos budováno pět projektů na modernizaci železniční sítě s příspěvkem EU ve výši 1,7 miliard korun. Významný podíl mají i projekty Regionálního operačního programu Střední Morava s částkou přes 575 milionů korun. Velmi dobrou a zásadní zprávou letoška je, že se nám podařilo snížit zadluženost kraje o 700 milionů korun,“ hodnotil pro Krajské noviny uplynulý rok hejtman Rozbořil. Lukáš Zitka

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji