Martin Havel: Fungující čtyřstranná koalice je úspěch

Karlovarský kraj Podle Martina Havla se současná koalice i přes rozdílné názory dokáže shodnout na podstatných věcech Zdroj Karlovarský krajMartin Havel si svého mandátu, který se už pomalu chýlí k závěru, příliš dlouho neužil. Nynější hejtman Karlovarského kraje se ujal funkce až v březnu minulého roku. Tehdejší koalice ČSSD a KSČM se totiž rozpadla. Sociální demokraté, kteří si do svého čela zvolili právě Martina Havla, pak novou koalici sestavili s původně opozičními stranami ODS, TOP 09 se STAN a Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst. „I přes rozdílné názory spolupracujeme a dokážeme se shodnout na věcech podstatných pro fungování kraje,“ řekl v rozhovoru pro Krajské noviny hejtman Karlovarského kraje.

Jak se vám ve funkci spolupracovalo s ostatními hejtmany, s kolegy z vrcholné politiky a se zástupci měst a obcí?

Musím říct, že jsem byl překvapen tím, jak dokážou řešit politici především na regionální úrovni problémy naprosto věcně, bez zatěžování se tím, kterou zrovna reprezentují politickou stranu. Na celostátní úrovni jsem se setkal se stejným přístupem, ať šlo o zdravotnictví nebo sociální věci a další oblasti, vždy jsem cítil snahu maximálně vyjít regionu vstříc. S kolegy hejtmany je spolupráce velmi přínosná, máme podobné problémy a různé způsoby řešení. Se zástupci měst a obcí jsme v pravidelném kontaktu, jednak vedení kraje pravidelně organizuje setkání se starosty, já osobně se navíc během celého roku snažím navštívit ty nejmenší obce, namátkou Bražec nebo Doupovské Hradiště na Karlovarsku, Milíkov a Dolní Žandov na Chebsku, Bukovany a Dasnice na Sokolovsku nebo Verušičky a Čichalov na Žluticku. Nabízím pomoc, protože vím, že menší obce obtížněji čerpají dotace a mají malý objem financí na investice.

A co spolupráce s původně opozičními stranami?

Samotný fakt, že nově ustavená koalice ve vedení kraje od jara 2015 funguje dosud, je vypovídající. I přes rozdílné názory spolupracujeme a dokážeme se shodnout na věcech podstatných pro fungování kraje, ať už jde o schválení krajského rozpočtu, závěrečný účet a podobně.

Post hejtmana jste přijal pouze zhruba na rok a půl. Co považujete za největší úspěch, kterého se vám během vašeho relativně krátkého mandátu podařilo dosáhnout?

Vrátím se k tomu, co jsem řekl. Za úspěch považuji, že se podařilo udržet koalici ve vedení kraje složenou ze čtyř stran a hnutí. Dále mám osobně radost z toho, že se mi podařilo spustit mezi kraji unikátní projekt zabezpečení krajských škol, na který jsme v rozpočtu vyčlenili patnáct milionů korun a po prázdninách už by řada opatření směřujících k větší ochraně dětí a učitelů ve školách, měla začít fungovat.

Čeho jste naopak během svého vedení kraje chtěl dosáhnout, ale nevyšlo to?

Chtěl bych mít racionálně rozvržený den, v němž by bylo místo pro řešení těch nejdůležitějších úkolů, abych si večer mohl říct, že je za mnou perfektně odvedená práce. Místo toho se ale jako každý člověk ve vedoucí funkci potýkám i s tím, že se nabaluje řada drobných činností, které jsou okrajové, ale zaberou neuvěřitelné množství času. To je život a také otázka kvalitního time managementu.

Co se týče konkrétních akcí, investic, záměrů ve vedení kraje – Podařilo se dokončit započaté velké projekty v dopravě, zdravotnictví, školství a sociálních věcech i jiných oblastech, to mě skutečně těší. Já sám jsem byl možná optimističtější, co se týče zahájení velké obnovy Císařských lázní v Karlových Varech, domníval jsem se, že se podaří uvést věci do pohybu rychleji, mluvím především o financování revitalizace památky.

Svůj post se chystáte znovu obhájit. Pokud byste uspěl, jaké jsou vaše další plány? Čím je důležité se v současné době v kraji zabývat?

Rozhodně věřím, že jako strana ve volbách uspějeme, protože lidé vědí, že jsme se zasadili o vybavení nemocnic moderními přístroji, řidiči jezdí po nových obchvatech Chebu a Hroznětína, pacienti chodí do nově opravených oddělení sokolovské nemocnice, gymnazisté ve Varech mají opravenou školu, investujeme do rekonstrukcí domovů pro seniory po celém regionu. Pustili jsme se i do obnovy hornických památek, nové sídlo má Galerie 4 v Chebu, zásadní proměnou prochází karlovarské muzeum. Velkou oporou jsou nám v tom i starostové například v Ostrově, v Sokolově, v Chebu.

Co je pro kraj důležité teď i po podzimních krajských volbách: dokončení projektů ve zdravotnictví, udržení odpovídající úrovně sociálních služeb v regionu a další investice do zlepšení stavu krajských silnic II. a III. tříd.

Chtěl bych dál jednat o systémové podpoře státu v oblasti oprav krajských silnic, sice v posledních letech dostáváme příspěvek od Státního fondu dopravní infrastruktury, ale nemůžeme dopředu počítat s konkrétní výší, a nakonec ani s tím, zda jej kraje skutečně dostanou.

Jak se snažíte bojovat s nízkou průměrnou mzdou a odchody lidí z regionu? Co by se v tomto směru dalo podniknout v budoucnu?

Nízká průměrná mzda v regionu je mimo jiné způsobena tím, že téměř čtyřicet tisíc lidí pracuje v lázeňství a navazujících službách, kde jsou mzdy poměrně nízké. Vzhledem k zaměření regionu se to ale nedá moc ovlivnit. Podporujeme nové investory a rozvoj aktivit stávajících zaměstnavatelů, a to tak, že se jim snažíme usnadnit podnikání na průmyslových zónách v kraji, přizpůsobujeme oborovou strukturu středních škol, poskytujeme stipendia v těch oborech, které jsou žádané na trhu práce. Samozřejmě si uvědomuji, že s rozvojem sofistikovaných pracovních míst pro kvalifikované odborníky poroste i průměrná mzda, proto jsme rádi, že se rozšiřuje společnost WITTE Nejdek do Ostrova, na průmyslové zóně v Chebu zanedlouho spustí výrobu čínská BWI Group a další investoři. V budoucnu se budeme hlavně snažit dál vyvíjet tlak na ministerstvo dopravy potažmo Ředitelství silnic a dálnic, aby pokračovalo v urychleném dokončení naší životně důležité páteřní tepny D6. Chceme, aby ministerstvo životního prostředí přestalo bránit rozvoji průmyslových zón v kraji, dále budeme stipendii podporovat lékaře a další vysokoškoláky, aby se po studiu vraceli do našeho kraje a zůstávali tady.

Vidíte výhodu v tom, že jste původní profesí právník?

Pro práci ve vedení kraje to rozhodně výhoda je, denně řešíme změny legislativy, postupy, které musejí být v souladu se zákonem. Navíc jsem se stal předsedou Komise Rady Asociace krajů ČR pro legislativu, což mi usnadňuje kontakt s Legislativní radou vlády.

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji