Kraj postupně zlepšuje svou finanční kondici

sanitaV Olomouckém kraji schválili rozpočet na letošní rok v pátek 12. prosince. Jeho příprava a následná jednání probíhaly už od letošních prázdnin a neočekávaly se kolem nich žádné zásadní problémy. I Olomoucký kraj bude příští rok těžit z rostoucích daňových příjmů, které umožní realizovat zase o něco víc investičních projektů nebo navýšit některé dotační programy.

Už rozpočet na letošní rok byl sestavovaný v mírně optimistické atmosféře s důrazem na úspory. Na straně příjmů byl nastavený na 3,578 miliardy, což je o 2,2 procenta víc než s čím počítalo vedení kraje pro rok 2013. Na výdajové straně se pak naopak podařilo najít některé úspory až na částku 3,65 miliard korun. Poměrně konzervativní rozvaha byla reakcí na nepříliš příznivý vývoj hospodaření a poměrně vysoké zadlužení regionu, které se v roce 2013 vyšplhalo téměř na čtyři miliardy korun.

Rozpočet na příští rok bude podle všeho v tomto konzervativním pojetí bez výrazných překvapení pokračovat. Dosavadní plnění příjmové stránky rozpočtu se navíc ukazuje jako velmi pozitivní a výhled do příštího roku je proto opět celkem optimistický a počítá s dalším nárůstem daňových příjmů. Zřejmě hlavně díky tomu je příjmová strana rozpočtu navrhována na 3,7 miliard korun. Výdajová stránka rozpočtu je pak podle hejtmana kraje Jiřího Rozbořila koncipována v duchu úspor. „Výdaje na investice činí v roce 2015 více než 835 milionů korun, celkové vlastní výdaje budou více než 4 miliardy korun,“ upřesnil Rozbořil.

PENÍZE DO ZÁCHRANKY I SILNIC

Mediální pozornost se zaměřuje samozřejmě hlavně na investice, které obvykle vyjadřují, jak si kraj v hospodaření stojí a ukazují, co se na jeho území v dalším roce změní nebo začne měnit. Podle Jiřího Rozbořila je původně na investice určeno 750 milionů, dalších 85 milionů se ale týká nových investic v roce 2015, které ještě nestačil kraj schválit. „Budou je schvalovat krajští zastupitelé až v únoru, kdy budeme navíc znát i přebytek peněz z letošního roku.“ Pro srovnání: V letošním roce je na investice určeno přes 430 milionů.

A co se tedy v příštím roce chystá? Jako obvykle půjde hlavní část rozpočtu do dopravy a do školství. V oblasti dopravy se i v roce 2015 dočkáme celé řady rekonstrukcí na krajských silnicích. Počítá se s pokračováním oprav na úsecích Uničov – Strukov, Prostějov – Přerov nebo Slatinice – Olomouc. Rekonstrukce s podporou Evropské unie se dočká i úsek Uničov – Šternberk a evropská dotace pomůže i s pořizováním vybavení pro krajské záchranáře. Poslední část z 95 milionů korun pak dá kraj do realizace projektu výjezdového stanoviště záchranky v Přerově. „Z rozpočtu hejtmanství pak budeme financovat přístavbu pavilonu Domova seniorů FRANTIŠEK v Náměšti na Hané,“ doplnil Jiří Rozbořil.

VÍC PENĚZ NA DOTACE

Velmi důležité budou v příštím roce opět i fondy Olomouckého kraje. Například ve Fondu sociálních potřeb bude skoro 6,8 milionů korun a ve Fondu na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury dokonce 40 milionů korun. Dalších 260 milionů, což je o 22 procent víc než v letošním roce, bude k dispozici žadatelům v různých dotačních titulech. Příspěvky nejrůznějším žadatelům bude kraj opět posílat v řadě oblastí od školství, přes životní prostředí, sociální oblast, kulturu či bezpečnost.

Velkou otázkou bylo také to, zda do příprav rozpočtu na příští rok nějak promluví i očekáváná změna financování sociálních služeb. To totiž přechází ze státu na města. Podle všeho ale chystaný krok žádné zásadní změny nepřinese. Jak po finanční, tak po technické stránce. „Pro poskytovatele sociálních služeb ani jejich zřizovatele nedojde k žádné výrazné změně v procesu podávání žádostí o dotaci. Rovněž termíny budou obdobné jako v předchozích letech,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Yvona Kubjátová.

Filip Appl

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji