Radní vyzvala vládu: dofinancujte obecní sociální práce

invalidaPražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová vyzvala vládu k okamžitému dofinancování obecní sociální práce. Na schůzce s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou radní Milena Johnová upozornila, že obce dostaly letos jen 20 % z potřebných prostředků na sociální práci, která je tak na obcích v kritickém ohrožení. Milena Johnová také ostře kritizuje plán vlády zrušit veškeré státní dotace na obecní sociální práci.

Je alarmující, že vláda se rozhodla pro faktickou likvidaci podpory těch nejzranitelnějších – seniorů, ohrožených rodin s dětmi, lidí s těžkým onemocněním, obětí domácího násilí a dalších tisíců lidí. Pražské městské části stejně jako všechny ostatní české obce dostaly letos jen neuvěřitelných 20 % z potřebných prostředků na sociální práci a na příští rok chystá vláda další drastické ponížení až na nulu,“ upozornila Milena Johnová, která k jednání s ministryní Janou Maláčovou přizvala také radní pro sociální oblast pražských městských částí.

Radní Milena Johnová schůzku iniciovala s cílem vyzvat Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo financí k dorovnání chybějících prostředků. U sociální práce se jedná o výkon přenesené státní působnosti. „Stát na obce předává plnění svých úkolů, ale neposkytuje na ně peníze, to je absurdní,“ řekla Milena Johnová.

Z celkové částky 90 747 646 korun nutné na zajištění obecní sociální práce v Praze ministerstvo letos v rámci dotací poskytlo hlavnímu městu pouhých 17 179 417 korun. Podle informací Maláčové vláda navýšení odmítá a naopak připravuje záměr od příštího roku tyto dotace obcím zcela ukončit a prostředky na sociálně-právní ochranu dětí snížit o polovinu. Ministerstvo nebude obcím dorovnávat ani nově uzákoněné navýšení mezd sociálních pracovníků o 7 %.

Sociální práce na obcích se ocitla v kritické situaci. Chybějící stovky milionů se projeví v dramatickém nárůstu lidí v sociální nouzi. Stát potřebným lidem nepomůže v začátku problému, kdy je pomoc efektivní a stojí výrazně méně prostředků, ale nechá je dopadnout na samotné dno – do ústavů, na ubytovny, na ulici. Rozhodnutí vlády se tak státu mimo jiné neuvěřitelně prodraží,“ vysvětlila Milena Johnová. (mhmp)

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji