Pardubický kraj chce pro regiony devět miliard navíc

kraj urad pardubiceZastupitelstvo Pardubického kraje využilo svého práva legislativní iniciativy, která se týká novely zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje. Pokud bude tato novela schválena, kraj by mohl inkasovat o zhruba miliardu korun více oproti loňskému roku. Pro všechny kraje by to v souhrnu znamenalo okolo devíti miliard korun s tím, že žádný region by nebyl na výnosu ponížen.

Jedním z hlavních motivů, proč navrhujeme změnu zákona o rozpočtovém určení daní, je problematika silnic II. a III. tříd, jelikož od roku 2013 debatujeme se státem o systémovém řešení financování modernizací těchto komunikací. Ty nám byly státem svěřeny bez adekvátního finančního krytí. Navíc při poslední reformě došlo k vytvoření nerovností mezi kraji, a tak některé regiony mají k dispozici mnohem více prostředků právě například na modernizace silnic,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Osobně považuji za důležité, že žádnému z krajů nebudou touto novelou prostředky odebrány. Pokud by byla námi předložená novela schválena, znamenala by pro rozpočet našeho kraje posílení o přibližně miliardu korun oproti inkasu loňského roku. Celkový roční nárůst pro všechny kraje včetně Prahy přesahuje devět miliard korun v porovnání s rokem 2019,“ sdělil hejtman Netolický.

Krajský návrh předpokládá, že se do výčtu sdílených daní nově zařazují silniční daň a daň z minerálních olejů. Druhou změnou je princip rozdělování prostředků mezi kraje zařazením kritéria počtu obyvatel a počet kilometrů silnic II. a III. třídy. Třetí změna předpokládá rozdělení deseti procent z celostátního hrubého výnosu mezi všechny kraje kromě hlavního města Prahy.

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji