S předsednictvem Bezpečnostní rady státu probrali hejtmani požadavky krajů ohledně šíření nákazy koronavirem

vlada crAktuální informace v souvislosti se šířením koronaviru COVID – 19 v ČR budou od nynějška získávat regiony naší republiky centrálně, výhradně od ministerstva zdravotnictví. Centralizovat se budou také dodávky ochranných prostředků a pomůcek, které budou prioritně směřovat do zdravotnických zařízení. Stát rovněž upřesní podmínky karanténních opatření pro cestující z ČR, kteří se vracejí do vlasti z území zasažených nákazou. S představiteli předsednictva Bezpečnostní rady státu v čele s premiérem Andrejem Babišem se dnes na tom dohodli hejtmani českých a moravských krajů, primátor hlavního města Prahy i zástupci Svazu měst a obcí.

Po dvouhodinovém jednání, které velmi kvituji, jsme si s členy vlády ujasnili postup ohledně toku informací, jež se k nám dostávaly z různých zdrojů. Nyní budeme dostávat potřebné údaje centrálně od ministerstva zdravotnictví a bude stanoven kontakt k využití přímo pro kraje. Řešili jsme také nařízené dodávání ochranných pomůcek a prostředků určených pro nemocnice a další zdravotnická zařízení, tedy zabezpečení tohoto zásobování klíčových míst ve všech krajích. V krátké době bude dále upraveno opatření ohledně karantény pro ty občany, kteří se vracejí ze zasažených oblastí,“ shrnul Jiří Běhounek, 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR pověřený vedením tohoto orgánu a hejtman Kraje Vysočina. Hejtmani navrhli k diskusi možnost, aby každý z našich občanů, který se vrací z rizikových oblastí, strávil 14 dní (tedy inkubační dobu do propuknutí nemoci) v karanténě. „Ministerstvo zdravotnictví a hygienici se touto možností budou zabývat a výsledek nám sdělí,“ dodal Jiří Běhounek.

Aktéři schůzky se zabývali i otázkou dezinfekce dopravních prostředků ve veřejné dopravě. Ministerstvo dopravy by mělo ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví připravit metodické pokyny k tomu, jaký postup by měl platit. Na dnešní jednání by mělo navázat další společné setkání, které bude svoláno podle vývoje situace, aby se případně upravila přijímaná a realizovaná opatření. (akcr); ilustrační foto vlada.cz

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji