Vláda diskutovala se sociálními partnery parametry státního rozpočtu na rok 2016

 

Zástupci vlády B. Sobotky dnes na jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR diskutovali se sociálními partnery o parametrech návrhu státního rozpočtu pro rok 2016, surovinové politice i aktuálním stavu čerpání peněz z fondů EU.

 

 

Státní rozpočet 2016

Rozpočet pro rok 2016 počítá s příjmy (bez EU a FM) ve výši 1 068,5 miliard Kč a výdaji v rozsahu 1 138,5 miliard Kč. Schodek státního rozpočtu plánuje ministerstvo financí udržet v objemu 70 miliard korun. Sociální partneři ocenili, že vláda předložila parametry návrhu státního rozpočtu pro rok 2016 v dostatečném časovém předstihu, který umožní vést v rámci tripartity poctivou diskusi. 

Surovinová politika a limity těžby uhlí

V rámci surovinové politiky se dnes nejvíce diskutovaly otázky limitů těžby uhlí. Vláda předložila sociálním partnerům tři ze čtyř odborných studií posuzujících různé aspekty zvažovaného posunutí limitů těžby uhlí. Posun hranic na lomu Bílina má podporu všech členů tripartity, shoda zatím nepanuje pouze v otázce budoucnosti limitů na dole ČSA.

Projednané materiály budou na základě dohody ještě dopracovány a tripartita se následně k celé věci opět vrátí. Teprve poté přijme vláda strategické rozhodnutí o dalším postupu těžby uhlí v České republice.

Další projednaná témata

Tripartita věnovala velkou pozornost i Akčnímu plánu pro rozvoj digitálního trhu. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová seznámila sociální partnery s aktuálními údaji o čerpání prostředků z evropských fondů v končícím programovém období a o plnění předběžných podmínek pro nové programové období. Vláda zároveň informovala zaměstnavatele a odbory o postupu a podobě novelizace zákona o veřejných zakázkách.

Historicky první jednání české a slovenské tripartity

Tripartita dnes diskutovala rovněž o uspořádání historicky prvního společného jednání zástupců české a slovenské tripartity. Proběhnout by mohlo již letos na podzim.

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji