Hejtmani chtějí po vládě každoročně čtyři miliardy na silnice

akcr tepliceV teplickém Lázeňském domě Beethoven jednali třetí březnový čtvrtek a pátek hejtmanky a hejtmani v rámci zasedání Rady Asociace krajů ČR. Hlavním tématem jejich diskuzí byly peníze na opravy silnic II. a III. třídy. „Máme požadavek na přinejmenším čtyři miliardy korun,“ řekl na místě Krajským novinám po jednání první náměstek hejtmana hostitelského Ústeckého kraje Martin Klika.

Rada Asociace krajů ČR se shodla na tom, že předloží vládě memorandum, které by krajům garantovalo víceleté financování oprav jejich silnic. „Dnes je 16. března a kraje stále neobdržely prostředky na opravy místních komunikací. Proto jsme se společně se všemi hejtmany dohodli, že předložíme Vládě ČR memorandum, ve kterém budeme požadovat garanci víceletého financování obnovy silnic II. a III. tříd, a to v objemu 4 miliard korun ročně,“ uvádí předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a dodává: „Rada Asociace krajů rovněž potvrdila své stanovisko, že odmítá rozšíření mýtného systému na dalších 900 kilometrů silnic I. tříd. A to především z důvodu, že se obáváme přesunu kamionové dopravy na silnice II. a III. tříd, které máme ve správě, a ty budou pod náporem kamionů devastovány.“ 

Kraje v posledních letech od státu prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury prostředky na opravy silnic II. a III. třídy dostávají, jejich přidělení se ale řeší ad hoc každý rok. „Proto usilujeme o to, aby s vládou bylo uzavřeno memorandum a prostředky na tyto účely byly alokovány ve státním rozpočtu tak, aby kraje měly jistotu, kolik peněz dostanou,“ uvedl pro Krajské noviny Klika, který věří, že dohodu se s kabinetem podaří uzavřít.

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji