Šumava se chlubí ekologickou dopravou

nove logo 400Na Šumavě se daří ekologické dopravě. Od letošního roku se zde turisté mohou projet na elektrickém kole, skútru nebo v elektroautě. K přírodě šetrnější dopravní prostředky nabízí zájemcům v současné době pět půjčoven, například na Dobré Vodě, Modravě nebo Prášilech. Do dvou let by mělo být těchto půjčoven na dvě stě a vzniknout by tak měla podobná síť, jako je síť E-WALD, se kterou již léta mohou setkat návštěvníci sousedního Bavorského lesa.

Půjčovna by měla vzniknout v každém větším městě i vesnici. Je proto snaha do projektu zapojit přímo města a radnice, aby tyto půjčovny zřizovaly. Postupně má být na Šumavě i více dobíjecích stanic, kde si klienti budou moci kola, skútry či auta pouze dobít.

Půjčovna e-kol, e-skútrů a e-aut e-Šumava je výsledným produktem práce skupiny B64, která se zajímá o výrobu energie z obnovitelných zdrojů a jejího ukládání do průtočných baterií. „A jak nejlépe prezentovat takto vyrobenou energii na Šumavě? Právě půjčovnou,“ říká Lada Přibylová, která projekt zavádění elektrovozidel na Šumavu vede. Všechna kola, skútry a auta jsou nabíjena energií z fotovoltaických panelů a
větrné elektrárny na Chatě Rovina. Dopravní prostředky ujedou i přes sto kilometrů a umožní snáze a bez zadýchání zdolat převýšení. Elektrovozidla tak mohou používat i ti, kteří by se jinak kvůli svému věku nebo zdravotnímu stavu museli výletů již vzdát. V současné době jsou na půjčovnách k dispozici 4 elektrokola, na třech místech dva elektroskútry a na Chatě Rovina i elektroauta.

Jak upozorňuje Lada Přibylová, jedná se o pilotní projekt, na kterém se vše testuje.   „Spolupracujeme se skupinou e.on a vzhledem k tomu, že na Rovině je i rychlonabíjecí sloupek pro nabíjení e-aut, kompatibilní s E-WALDEM, shromažďujeme veškeré informace, které budeme poskytovat k dalšímu zkoumání všem partnerům,“ říká Lada Přibylová.

PO LIPNĚ V ELEKTROLODI

Nové možnosti ekologické přepravy nabízí také Lipno. Zde na turisty čeká pro změnu pět elektrických lodí, které nově plují po Lipenské přehradě. Vyhlídkové a rekreační plavby mohou zájemci podnikat z Černé v Pošumaví, kde mají elektročluny přístav. Projekt „Ekologicky po Šumavě“ podpořila Nadace ČEZ částkou dva miliony korun. Součástí projektu bylo pořízení lodí, výstavba nového mola a vybudování zázemí pro půjčovnu.

Elektrolodě jsou poháněny dvěma bateriemi, které jim umožňují plout až pět hodin. Vše se však odvíjí také od počasí. Pokud fouká silný vítr a jsou vlny, tak je provozní doba o něco kratší.

Zájemci si elektročluny mohou zapůjčit bez speciálních kurzů, podmínkou řízení lodi je pouze minimální věk 16 let. Před vyplutím na hladinu proběhne pouze několikaminutové školení zaměřené na ovládání lodě. Pak se již po téměř padesáti čtverečních kilometrech vodní plochy mohou turisté pohybovat úplně volně. Hlídat si musejí jen baterii. Pokud by však neočekávaně vypověděla službu, naleznou na lodi záložní. Pět metrů dlouhá loď pojme šest lidí. Jana Bartošová

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji