Komentář Dagmar Žitníkové

zitnikovaProblematiku krajského zdravotnictví nelze oddělit od celkové situace v resortu. Vládní opatření významně dopadají na fungování nemocnic v regionech. Je s podivem, že i navzdory finanční nestabilitě a nedostatku personálu nemocnice stále poskytují velmi kvalitní péči. Úpravy zákonů a vyhlášek v minulých letech prodražily provoz nemocnic tím, že jim zvýšily sazby DPH, umožnily snížení počtu sester, lékařů a ošetřovatelského personálu a v roce 2013 se významně snížily úhrady za péči.

S těmito změnami se některé nemocnice nevyrovnaly dodnes. Peníze přidané do nemocnic v posledních dvou letech pouze kompenzovaly zrušené regulační poplatky a dvojí zvýšení platů a mezd. Nikdo zatím neřeší největší problém – úbytek zaměstnanců nemocnic, kteří utíkají, protože přetěžování překročilo únosnou mez. Jedna sestra na oddělení v noci, jeden sanitář na nemocnici, lékař pracující na příjmu a zároveň na třech dalších odděleních. To je smutná, ale pravdivá statistika z českých nemocnic. Kde už personál není, zavírají se oddělení. Krajům, i když spolupráce s nimi není vždy ideální (některé krajské nemocnice obchodní společnosti stále nezvýšily mzdy, přestože na to letos dostaly peníze), patří poděkování. Velkou část nemocnic drží tím, že do nich přidávají peníze ze svých rozpočtů. Odborům nejvíce vadí nenaplněné předvolební sliby, že nemocnice obchodní společnosti se změní zpět na příspěvkové organizace, a tím se zlepší odměňování zaměstnanců nemocnic. Rozdíly mezi sestrami z krajských akciových společností a příspěvkových organizací činí cca 5000 Kč měsíčně! A i když je článek o zdravotnictví, je nutné představitelům krajů poděkovat za jejich přístup k sociálním službám. Bez krajských peněz by většina domovů dávno nefungovala.    

Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji