Jihočeský kraj

Do konce roku padne rozhodnutí o dvou úsecích dálnice D3

d3Ještě do konce tohoto roku by mělo padnout rozhodnutí týkající se dostavby dvou úseků dálnice D3 Veselí – Bošilec a Borek – Úsilné. Dohodla se na tom Výkonná rada Sdružení pro výstavbu D3 na svém jednání za účasti hejtmana Jiřího Zimoly, ředitele výstavby Ředitelství silnic a dálnic ČR Tomáše Čížka, senátora a předsedy Sdružení pro výstavbu D3 a R4 Pavla Eyberta a dále zástupců samospráv měst a obcí, kterých se stavba dálnice D3, a na ni navazující rychlostní komunikace R3, týká.

 

Nic by tak nemělo stát v cestě tomu, aby se započalo s výstavbou výše zmíněných úseků již v příštím roce. Trasa dálničního obchvatu krajského města zůstane v současné podobě včetně tunelu. Rovněž by měly být v příštím roce připraveny k vysoutěžení další dva dálniční úseky, a to Bošilec - Ševětín a Ševětín – Borek. I v tomto případě by se mělo započít s výstavbou již v roce 2015. Celý úsek dálnice mezi Táborem a Dolním Dvořištěm by měl být dokončen na sklonku roku 2021.

 Mezi hlavní problémy při rozhodování o dostavbě úseků Veselí - Bošilec a Borek - Úsilné byly spory ohledně výběru dodavatele, kvůli kterému se celý postup zarazil. Stalo se tak navzdory skutečnosti, že oba úseky byly již vysoutěžené a jsou na ně připravené i peníze.  Vše se podařilo zabrzdit neúspěšným uchazečům o dodávku prací, kteří se odvolali proti výsledku soutěže. Do konce roku by však vše mělo být již vyřešeno.

Polemiky se vedly také kvůli obchvatu Českých Budějovic, kde bylo poukazováno na vysoké náklady na výstavbu tunelu. Nyní bylo rozhodnuto, že se s již navrženou trasou dále nebude experimentovat, obchvat se nebude posouvat a zůstane ve své původně navržené podobně včetně tunelu, neboť jeho případné zkrácení by mělo negativní dopad na životní prostředí ve Srubci a na Pohůrce. Úspory se tak mají hledat zejména při výběrových řízeních a tlaku na dodavatele, aby dali co nejlepší cenu.

 V dohledné době by se také měly připravit výběrová řízení na další dva, již zmíněné úseky dálnice D3 Bošilec - Ševětín a Ševětín - Borek. Soutěž by měla začít v příštím roce a má být i příští rok dokončena, aby bylo možné ještě v roce 2015 začít stavět. Pokud se jedná o rychlostní komunikaci R3, vedoucí od Českých Budějovic do Dolního Dvořiště, tak zde se v současné době  již vykupují pozemky a připravuje se vlastní výstavba.  Všechny úseky Dálnice D3 a rychlostní komunikace R3 z Tábora do Dolního Dvořiště mají být hotové do konce roku 2021. Celá trasa bude měřit zhruba 70 kilometrů a vyžádá si náklady kolem 30 miliard korun. Jedná se o významné trasy, které po svém dokončení zajistí nejen kvalitní spojení Prahy a Středních Čech s Jihočeským krajem, ale zajistí rovněž dokonalou vazbu i na navazující komunikační síť Rakouska a Spolkové republiky Německo. Po dálnici D3/R3 je vedena Evropská mezinárodní silnice E 55 a po vstupu České republiky do Evropské unie v květnu 2004 se stala součástí transevropské silniční sítě Unie TEN-T.

Jana Bartošová

Jihočeský kraj

nove logo 400

Hejtman: Mgr. Jiří Zimola, ČSSD
Krajské město: České Budějovice
Rozloha: 10 056 km2
Počet obyvatel: 637 460
Hustota zalidnění: 63 obyvatel/km2
NUTS: Jihozápad
Radní: Lucie Kozlová (ANO), Jan Kubík (ANO), Jaromír Slíva (ČSSD), Ivana Stráská (ČSSD), Pavel Hroch (Jihočeši 2012), Jaromír Novák (ČSSD), Miroslav Joch (ČSSD), Petr Kalina (ANO), František Konečný (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 17
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 55

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji