Se zpožděním, ale přece. Babiš přiklepl krajům čtyři miliardy na silnice

oprava silniceKraje získají i v roce 2019 požadované finanční prostředky od státu na opravy silnic II. a III. tříd. Dvě miliardy přitom půjdou z programu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), další 2 miliardy dostanou české a moravské regiony z evropských dotací v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Po společném jednání s premiérem Andrejem Babišem, ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou to potvrdila předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová.

Konečně máme za sebou období vyčkávání, zda peníze od státu dostaneme. Jsme za ně samozřejmě velice rádi, protože můžeme začít naplno s přípravou a realizací oprav silnic II. a III. tříd a mostů na těchto silnicích. Ministryně financí Alena Schillerová přislíbila, že v příštím týdnu předloží materiál vládě. Následně by kraje mohly začít předkládat projekty do programu Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož půjdou celkem 2 miliardy korun,“ vysvětlila Jana Mračková Vildumetzová a dodala: „Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová také v co nejkratším čase otevře novou výzvu v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, ze kterého kraje budou moci čerpat finance v objemu dalších 2 miliard na zbývající projekty oprav krajských silnic a mostů.

Premiér Andrej Babiš připomněl, že kraje letos dostaly od státu v souhrnu o 20 miliard korun navíc, nevyloučil ale, že konkrétně finance na opravy silnic II. a III. tříd dostanou i v příštích letech. „Rozhodnutí státu o tom, že kraje peníze na opravy krajských silnic obdrží, velmi vítáme už proto, že kraje převzaly od státu tyto komunikace ve velice špatném stavu a do jejich oprav vkládají z krajských rozpočtů nemalé peníze, jen v letošním roce je to 8 miliard. Na druhé straně kraje začaly státní peníze na opravy silnic získávat až od roku 2015, od té doby jsme dostali 14, 4 miliardy korun. Nejkomfortnější by pro nás ale samozřejmě bylo systémové řešení, které spočívá v tom, že by se uzákonil postup, na základě kterého by každoročně kraje automaticky dostaly potřebné finanční prostředky ze SFDI,“ uzavřela předsedkyně Asociace krajů ČR.

Kraje se starají celkem o více než 48 600 km silnic II. a III. tříd. Na těchto silnicích je ve správě jednotlivých regionů ještě dohromady téměř 13 tisíc mostů. (akcr)

 

Karlovarský kraj

 KV kraj logo

Hejtman: Jana Vildumetzová (ANO)
Krajské město: Karlovy Vary
Rozloha: 3314 km2
Počet obyvatel: 310245
Hustota zalidnění: 94 obyvatel/km2
NUTS: Severozápad
Radní: Dalibor Blažek (HNHRM), Jaroslav Bradáč (SPO), Jan Bureš (ODS), Martin Hurajčík (ANO), Karel Jakobec (ODS), Josef Janů (Piráti), Petr Kubis (ANO), Daniela Seifertová (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 7
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji