Web má pomoci likvidovat brownfieldy

lbk webLiberecký kraj zpřístupnil nový bezplatný portál s názvem Investuj pod Ještědem. Jeho hlavním cílem je podpora investičních příležitostí v celém kraji. Nosným obsahem je databáze brownfields, která již existuje od roku 2007. Díky portálu získala nyní vizuální podobu. Zájemci na webových stránkách https://investujpodjestedem.cz/ naleznou i užitečné informace o lokalitách greenfields, které Liberecký kraj eviduje na svém území.

Brownfield je nemovitost, pozemek nebo objekt, který se nachází na současně nebo v minulosti zastavěném území, není efektivně využíván a je zanedbaný, případně i kontaminovaný. Jedná se o nemovitost, kterou nelze efektivně využívat, aniž by proběhl proces její regenerace. Brownfield obvykle vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční či jiné aktivity. Problematiku lokalit, které lze označit jako brownfield, lze řešit buď obnovením jejich původní funkce, nebo nahrazením novým typem využití.

Jako greenfield je označováno území, které dosud zastavěno nebylo. Využívá se například jako zemědělská půda. V českém významu znamená tento pojem slovní spojení „zelená louka“.

Vedle obou databází obsahuje portál Investuj pod Ještědem informace o seminářích, dotačních zdrojích na revitalizaci brownfields a složku aktualit. Zde se objevují významné akce i mimo kraj či novinky k dotacím z různých informačních zdrojů. Aktuální propagovanou akcí je připravovaný seminář o brownfieldech, jehož součástí budou i prohlídky revitalizovaných objektů, například cvikovského pivovaru. Seminář proběhne 10. prosince 2018 ve Cvikově.

Vytvořili jsme vhodnější podobu webu pro téma brownfieldů, kterému se věnujeme již několik let. Cílem nového portálu je zlepšení vyhledávání těchto lokalit při využití webového rozhraní. Současně zde chceme sledovat další aktuální témata,“ vysvětlila Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje za resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

Databáze brownfields obsahuje různé kategorie třídění podle typu lokality, občanské vybavenosti či průmyslové objekty. Sleduje i kategorii „prodej“ a „pronájem“, což je významný nástroj pro investory, kteří hledají umístění pro uskutečnění svých záměrů. „Věřím, že tento nový prostor podpoří revitalizaci dalších objektů v kraji, kterých za dobu existence databáze brownfields eviduje Liberecký kraj již padesát čtyři,“ dodala Loučková Kotasová.

Některé z revitalizovaných lokalit jsou prezentovány formou výstav panelů, které lze zhlédnout v elektronické podobě. Návštěvníci portálu mohou veškeré informace získat zcela bezplatně. (lbk)

 

Liberecký kraj

lbk

Hejtman:  Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj)
Krajské město: Liberec
Rozloha: 3163 km2
Počet obyvatel: 447788
Hustota zalidnění: 139 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Jitka Volfová (ANO), Jiří Löffelmann (SLK), Radka Loučková Kotasová (ANO), Marek Pieter (SLK), Přemysl Sobotka (ODS), Pavel Svoboda (ČSSD), Petr Tulpa (SLK), Květa Vinklátová (SLK)
Koalice: Starostové pro LBK a Změna pro LBK

Počet obcí s rozšířenou působností: 10
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji