Vláda vedla jednání s Asociací krajů ČR o podobě příštího rozpočtu

Vláda jednala s hejtmany o státním rozpočtuStrakova akademie hostila jednání mezi Vládou ČR a Asociací krajů ČR. Hlavním bodem na programu jednání byla podoba státního rozpočtu na příští rok. Vládní kabinet Bohuslava Sobotky se s hejtmany sešel již popáté během svého mandátu. „Byla to intenzivní dvouhodinová debata,“ popsal jednání s hejtmany premiér ČR Bohuslav Sobotka.

Jednání se vedlo především o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. „Na dnešním setkání jsme si poslechli názory a představy krajů o rozpočtových prioritách a mohli tato zjištění konfrontovat s konkrétní přípravou státního rozpočtu, ať už na úrovni jednotlivých ministerstev, nebo ministerstva financí,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. Především se při jednání podle Bohuslava Sobotky zaměřili na oblasti sociálních služeb, dopravy, budování dopravní infrastruktury, financování školství a zdravotnictví i kultury. „Bude dále pokračovat jednání o rozpočtovém určení daní, ministr Babiš dnes předložil svůj návrh, aby se rozpočtové určení daní o rok odložilo,“ seznámil s výsledky jednání Bohuslav Sobotka. Ten zdůraznil, že on sám by v případné odložení účinnosti rozpočtového určení daní chtěl až výhradně po dohodě s kraji a rovněž by podle něj měla být součástí takové dohody rozpočtová kompenzace.

Také předseda AK ČR Michal Hašek označil dnešní jednání za velmi intenzivní. „Určitě se ještě jednou letos vláda s hejtmany sejde,“ řekl Michal Hašek. „Vážná debata se vedla o rozpočtovém určení daní. Pro nás je to klíčové téma. Připomínám, že kraje nechtějí nic navíc. Pouze chceme návrat ke stavu, v jakém bylo určení daní a příslušný podíl daňových výnosů pro kraje do roku 2011,“ uvedl Michal Hašek.

Jednání s kraji se také dotkla ožehavé otázky možné vlny imigrantů do ČR. „Máme ze zákona přesně rozdělené úlohy, kompetence na úrovni krajských krizových plánů. Existuje rovněž typový plán, který se týká případné migrační vlny. Dnes jsme si slíbili, že si budeme průběžně mezi sebou zasílat informace. Určeni byli ministr vnitra Milan Chovanec a za Asociaci krajů já,“ informoval Michal Hašek, předseda AK ČR.

 

 

Moravskoslezský kraj

sym logo

Hejtman:  Ivo Vondrák (ANO)
Krajské město: Ostrava
Rozloha: 5427 km2
Počet obyvatel: 1259791
Hustota zalidnění: 230 obyvatel/km2
NUTS: Moravskoslezsko
Radní: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Jakub Unucka (ODS), Jaroslav Kania (ANO), Martin Gebauer (ANO), Jan Krkoška (ANO), Jarmila Uvírová (ANO), Stanislav Folwarczny (ODS), Jiří Navrátil (KDU-ČSL), Vít Slováček (KDU-ČSL), Radomíra Vlčková (ANO)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 22
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji