MMR zřídí v krajích své pobočky

300milDalší jednání Asociace krajů České republiky se tentokrát uskutečnilo v Praze. Hejtmani, které přivítala primátorka Prahy Adriana Krnáčová, se tentokrát sešli s ministryní Karlou Šlechtovou, aby jednali o přípravách čerpání v programovacím období 2014-2020. Došlo na novinky v systému fungování Integrovaného regionálního operačního programu i na nové a nepříliš pozitivní zprávy ohledně evropských domů.

Další kolo jednání mezi hejtmany a ministryní pro místní rozvoj bylo podle účastníků opět i přes složitou problematiku velmi věcné. Hlavním tématem byl vývoj příprav Integrovaného regionálního operačního programu. Ministryně prozradila některé významné změny, které systém čekají. „Evropská komise odmítla úřady regionálních rad jako zprostředkující subjekty v rámci IROP, s čímž MMR dlouhodobě počítalo. Jediným možným řešením podle nás je jakási rekonstrukce Centra pro regionální rozvoj,“ říká Šlechtová s tím, že tato rekonstrukce v praxi znamená hlavně rozšíření centra o regionální pobočky. Ty by prý měly sídlit v každém krajském městě a měly by se stát zprostředkujícím subjektem IROP. Jinými slovy, žadatelé o dotace z tohoto programu budou docházet právě tam. „Očekávám že díky těmto novým pobočkám se zlepší i komunikace potřeb území,“ dodává Šlechtová.

Ministryně zároveň upozorňuje na to, že většina zaměstnanců přejde na tyto pobočky ze současných úřadů regionálních rad, které za několik let definitivně zaniknou. Hejtman Jihomoravského kraje a šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek upozornil, že jde o nejlepší možné řešení stávajícího problému. „Nechceme ztratit odborníky, kteří v současnosti pracují na úřadech. Chceme, aby nadále pomáhali České republice a regionům s čerpáním,“ uvedl Hašek s tím, že jde asi o třista lidí.

Na jednání se řešil i osud projektu, v rámci kterého mělo v regionech dojít ke zřizování tzv. evropských domů. „Evropský dům má být jedno místo v každém ze čtrnácti krajů, ve kterém budou sedět zástupci všech resortů, které mají dnes dělat implementaci evropských fondů v tom území,“ uvedl Michal Hašek. Jenže v průběhu minulého roku se ukázaly slabiny celé koncepce. Ministerstva prý neposkytly krajům dostatek informací. Projekt se nijak aktivně neřešil a lidově řečeno prostě umřel. Ministryně Šlechtová na tiskové konferenci Krajským novinám přiznala, že od projektu postupně ustoupily ministerské rezorty i jednotlivé kraje. Podle ní to ale zároveň neznamená úplný konec. „Dohodli jsme se se zástupci krajů, že se projekt pokusíme znovu oživit. MMR dá jasná pravidla, za jakých okolností by tento projekt mohl vzniknout.“ A hejtmani připouští možnost, že by k centralizaci míst řešících evropskou agendu v regionech nakonec dojít mohlo. „Obrátíme se i na premiéra a budeme chtít, aby bylo jasné rozhodnutí, zda si stát přeje mít v každém území jedno jasně definované místo, kam kdokoliv může přijít s dotazem, problémem nebo projektem týkajícím se evropských dotací. Místo, které nahradí čtyři nebo pět lokací, které dnes takový člověk musí obíhat,“ uzavírá Hašek s tím, že budoucnost evropských domů chce s vládou řešit ještě v březnu.

Filip Appl

Olomoucký kraj

logo olomouckeho kraje

Hejtman:  Oto Košta (ANO)
Krajské město: Olomouc
Rozloha: 5267 km2
Počet obyvatel: 641681
Hustota zalidnění: 121 obyvatel/km2
NUTS: Střední Morava
Radní: Jiří Zemánek (ČSSD), Jan Zahradníček (ANO), Dalibor Horák (ODS), František Jura (ANO), Ladislav Hynek (ČSSD), Pavel Šoltys (ČSSD), Milan Klimeš (ANO), Ladislav Okleštěk (ANO), Petr Vrána (ANO), Ivo Mareš (ODS)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 13
Počet členů rady: 11
Počet členů zastupitelstva: 55

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji