Nejlepší třídiči dostali Perníkovou popelnici

OPPPk SečUž podvanácté soutěžily obce v Pardubickém kraji „O perníkovou popelnici“. Výsledky soutěže třídění odpadů za rok 2018 byly slavnostně vyhlášeny tento týden, a to hned ve třech kategoriích dle počtu obyvatel měst a obcí. Absolutním vítězem se stalo město Seč.

Soutěž obcí Pardubického kraje v třídění odpadů každoročně vyhlašuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s., společně s Pardubickým krajem. Pořadí obcí je výsledkem celoročního sběru tříděného odpadu, respektive množství vytříděného odpadu na jednoho obyvatele za celý rok 2018. V tomto roce obce soutěžily už podvanácté. „U této soutěže jsem prakticky od jejího začátku. Je velmi příjemné sledovat, jak množství vytříděného odpadu za tu dobu stouplo. Obce a města se snaží vytvářet svým obyvatelům podmínky pro pohodlné třídění a vyplácí se to. Držím palce všem obcím, které se tomuto tématu naplno věnují, a gratuluji všem, kteří se v ročníku 2018 probojovali až na stupně vítězů,“ řekl radní Pardubického kraje pro životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.

SKOKAN ROKU

Obce každoročně soutěží ve třech kategoriích dle počtu obyvatel, vyhlašuje se také absolutní vítěz soutěže a skokan roku – tedy obec, která se v meziročním srovnání posunula o nejvíce příček v pořadí směrem vzhůru. Takový skok se tentokrát povedl Novým Hradům. Tato obec ležící nedaleko Vysokého Mýta a s necelými třemi stovkami obyvatel poskočila o 87 míst. „Občany motivujeme doplacením rozdílu mezi cenou za odvoz a uložení odpadu. V poslední době narostlo množství odpadu do takové míry, že současný počet nádob bývá zaplněn do druhého dne po vysypání. Zaměstnanci obce pravidelně uklízejí kolem kontejnerů, aby vzhled obce nepůsobil odpudivě. Ke zlepšení situace, bychom ještě potřebovali navýšit počet kontejnerů na plast a papír,“ komentoval aktuální stav v Nových Hradech starosta obce Jaromír Raba.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ / OBCE DO 2 000 OBYVATEL

Absolutním vítězem napříč všemi kategoriemi je město Seč. Zvítězilo i ve své kategorii obcí a měst do 2 000 obyvatel. O rok dříve byla Seč na stříbrné příčce, letos v množství vytříděného odpadu porazila druhou Čeperku a třetí Jaroměřice.

OBCE DO 300 OBYVATEL

V kategorii nejmenších obcí do 300 obyvatel se objevují na předních příčkách stálice soutěže. Za rok 2018 „zlatou“ Perníkovou popelnici vyhrála obec Neratov, která v minulosti už získala i několik titulů Absolutního vítěze, následovaná obhájcem loňského druhého místa, obcí Plch, a třetími Přepychy. Přitom v ročníku 2017 byli neratovičtí „až“ třetí.

OBCE NAD 2 000 OBYVATEL

Nejlepší třídiči odpadů v městech Pardubického kraje jsou v Litomyšli. Město proslulé mezinárodním operním festivalem Smetanova Litomyšl a zapsané v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO předstihlo v kategorii nad 2 000 obyvatel Moravskou Třebovou, která se umístila na druhém místě a třetí Opatovice nad Labem.

První tři místa v každé kategorii i skokana roku odměňujeme nejen titulem, diplomem či skutečnou popelnicí z perníku, ale zaslouženě si starostové odvážejí také šeky na finanční odměnu. Obce tyto peníze obvykle vracejí zpět do systému sběru tříděného odpadu. Někteří starostové přiznávají, že i toto je motivace, proč třídit a proč systém stále zlepšovat,“ doplnil regionální manažer společnosti EKO-KOM Stanislav Dokoupil.

KOLEKTIVNÍ SYSTÉMY

V rámci soutěže O perníkovou popelnici jsou vyhlašovány také dvě ceny kolektivních systémů.

ELEKTROWIN v rámci zpětného odběru elektrozařízení oceňuje vítěze ve dvou kategoriích dle počtu obyvatel a také skokana roku. V této soutěži se hodnotí nejvyšší dosažená výtěžnost zpětného odběru velkých a malých domácích spotřebičů a elektrického i elektronického nářadí. V kategorii obcí do 2 000 obyvatel zvítězila obec Pastviny, v kategorii obcí od 2 001 obyvatel cenu získávají Opatovice nad Labem. Skokanem roku, tedy obcí, která zaznamenala nejvyšší procentuální meziroční nárůst sběru elektrozařízení, je obec Řetová.

Druhým kolektivním systémem, který vyhlašuje výsledky soutěže sběru drobného elektra, například malých domácích spotřebičů, spotřební elektroniky, lékařských přístrojů, hraček apod., je ASEKOL. V kategorii obcí do 2 000 obyvatel vítězství obhájily Slepotice, stejně jako Přelouč v soutěži měst nad 5 000 obyvatel. V prostřední kategorii měst do 5 000 obyvatel zvítězilo Jevíčko. Kolektivní systém ASEKOL uděluje také speciální odměnu za největší výtěžnost „červených kontejnerů“. Tuto cenu získala obec Svídnice.

 

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji