Velká pardubická se blíží, startuje už za týden a půl

tk vp 2019 2Týden a půl zbývá do startu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Největší dostihový svátek a vrchol tuzemské překážkové sezony bude završením Víkendového festivalu. Letos poprvé s titulárním partnerstvím Slavia pojišťovny a pod záštitou Ministerstva zemědělství ČR.

Víkendový festival se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou je v kalendáři akcí Pardubického závodiště zapsán na 12. a 13. října 2019. Na start všech dostihů se postaví více než 150 koní, jejichž úsilí budou sledovat desetitisíce návštěvníků Pardubického závodiště a další miliony diváků u televizních obrazovek.

Genius loci a jedinečná atmosféra Pardubického závodiště společně s dostihem, jehož historie sahá do roku 1874, je jasnou zárukou skvělé podívané a neopakovatelného zážitku.Těší mě, že i letos můžeme na závodišti přivítat diváky a dostihové nadšence při příležitosti konání vrcholu dostihové sezóny, již 129. Velké pardubické, letos s novým titulárním partnerem, kterým je Slavia pojišťovna,“ řekl primátor města Pardubice Martin Charvát.

Ve Slavia pojišťovně si zakládáme na moderním přístupu k tradičním hodnotám. A jako tradiční vnímáme i závody v Pardubicích,“ doplnil Karel Waisser, generální ředitel Slavia pojišťovny. „Velká pardubická je pro většinu Čechů legendou, proto jsme se ve spolupráci s Dostihovým spolkem rozhodli, že uděláme vše pro to, aby tento tradiční závod mohl pokračovat. Jsme hrdí, že jsme mohli pomoci českému dostihovému sportu a že jsme součástí této sportovní i společenské události roku. Věříme, že si všichni návštěvníci odnesou skvělý zážitek.

Do 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou je v tuto chvíli přihlášeno šestadvacet koní. Jména na startovní listině budou známá v pátek 4. října, kdy se uskuteční slavnostní losování startovních čísel. „Dnes už je veřejně známo, že někteří z favoritů se na start letošního ročníku nepostaví. I tak ale ve hře zůstává celá řada vynikajících koní, z nichž každý může uspět. Svědčí o tom i fakt, že všichni koně, kteří se v květnu do Velké pardubické přihlásili, splnili kvalifikační podmínky. To v minulosti obvyklé nebylo. Podle nejčerstvějších zpráv by do Pardubic mělo přijet i duo z britských ostrovů. A tak věřím, že letos se máme opravdu na co těšit,“ komentoval obsazení legendárního dostihu místopředseda představenstva Dostihového spolku a náměstek primátora Petr Kvaš.

tk vp 2019 5NEDĚLE 13. ŘÍJNA

Areál závodiště bude v neděli 13. října otevřen už v 8 hodin. O půl hodiny později v paddocku začne veřejná komentovaná veterinární přejímka koní startujících ve 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Slavnostní zahájení dostihového dne je v 11:00 hodin. Jeho tradiční součástí bude požehnání lanškrounského faráře a patrona Pardubického závodiště Zbigniewa Czendlika. Státní hymnu zazpívá operní pěvkyně Andrea Kalivodová. Samotná 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou odstartuje v 16:40 hodin. Do doprovodného programu je zařazeno už tradiční finále Malé Velké pardubické minikoní a majitel trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána Václav Bruna představí svou vzpomínkovou knihu „Opilý Koráb, aneb Řeky mého života“.

BEZPEČNOST

S blížícím se termínem dostihového svátku vrcholí také práce na přípravě dostihové dráhy a celého areálu Pardubického závodiště. Posledními úpravami procházejí překážky nejen z kurzu Velké pardubické, finišuje se také s přípravou stájí či tribun. „Jde nám nejen o pohodlí všech účastníků dostihového dne, ale také o jejich bezpečnost. Proto spolupracujeme se státní i městskou policií a dalšími složkami na bezpečnostních opatřeních. Jednou z věcí, které mohu prozradit, je například zavedení kamerového systému ve stájích,“ uvedl výkonný ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

DOPRAVA A PARKOVÁNÍ

Konání dostihového dne s návštěvností tisíců diváků s sebou logicky nese nutnost zvláštních dopravních opatření. Pořadatelé divákům doporučují využít posílených spojů městské hromadné dopravy nebo vlakového spojení na zastávku Pardubice, Závodiště. České dráhy dokonce vypravují zvláštní vlak na trati Praha, hl. nádraží – Pardubice, Závodiště.

Parkování automobilů bude možné na dvou plochách, a to na sousedním letišti a také na uzavřeném úseku silnice I/37 mezi Dražkovicemi a kruhovým objezdem u závodiště. Vjezd na toto parkoviště bude jednosměrný, a to od Dražkovic. „Oproti loňskému roku opět máme k dispozici parkování na této komunikaci. Prosíme řidiče, aby tohoto prostoru využívali a dopravu rozvolnili do více směrů,“ doplnil Jaroslav Müller s tím, že pořadatelé doporučují řidičům, aby se s plánem příjezdu na parkovací plochy pozorně seznámili ještě před cestou do Pardubic. Popisy tras včetně map příjezdů a parkovaní jsou k dispozici na http://zavodistepardubice.cz/doprava-a-parkovani---velka-pardubicka

VSTUPENKY


O vstupenky na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou byl v letošním roce nebývalý zájem a místa k sezení jsou až na výjimky vyprodána. Vstupenek na stání je však stále dostatek. Koupit je lze v online prodejních sítích Ticketportal a Enigoo. K nákupu tu jsou také zvýhodněné víkendové permanentky. Ty zahrnují vstup jak na atraktivní sobotní dostihový mítink, tak i na nedělní Velkou pardubickou. Základní vstupné (stání) na neděli je 220 Kč, dvoudenní permanentka na sobotu a neděli stojí 250 Kč. Děti do 140 cm výšky, držitelé průkazů ZTP, TP a ZTP/P a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Vstupenky na stání bude možné samozřejmě zakoupit také v den konání Velké pardubické na pokladnách Pardubického závodiště.

SOBOTA 12. ŘÍJNA

Sobotní dostihový mítink odstartuje ve 12 hodin a nabídne sedm dostihů – tři přes proutěné překážky, tři steeplechase dostihy a jeden dostih rovinový. Představí se nejen profesionální jezdci, ale také amatéři – například v mezinárodním seriálu Fegentri. Vrcholem sobotního programu budou hned dva dostihy, každý o 300 tisíc korun – Křišťálový pohár a Stříbrná trofej. Doprovodný program bude stejně jako vloni zaměřen především na dětského diváka, zapojí se také Česká televize a program Déčko. Součástí dne budou dostihy poníků „Malá pardubická pony“. V dekorovacím paddocku český překlad knihy „Nezlomná“ pokřtí její autor, anglický spisovatel Richard Askwith. Kniha přináší příběh jediné vítězky Velké pardubické Laty Brandisové.

KOČÁROVÁ JÍZDA

Ve čtvrtek 10. října bude předzvěstí dostihového víkendu Kočárová jízda ulicemi města. Na Pernštýnském náměstí si nejen obyvatelé Pardubic připomenou několik osobností, které v minulosti dostihové závodiště navštívily. Kočárová jízda je pozvánkou na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou a bude součástí programu podzimních Městských slavností. Kočáry vyjedou z Pardubického závodiště krátce po 16 hodin a na Pernštýnské náměstí přes třídu Míru dorazí v 17 hodin.

 

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji