Pardubický kraj chce pro regiony devět miliard navíc

kraj urad pardubiceZastupitelstvo Pardubického kraje využilo svého práva legislativní iniciativy, která se týká novely zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje. Pokud bude tato novela schválena, kraj by mohl inkasovat o zhruba miliardu korun více oproti loňskému roku. Pro všechny kraje by to v souhrnu znamenalo okolo devíti miliard korun s tím, že žádný region by nebyl na výnosu ponížen.

Jedním z hlavních motivů, proč navrhujeme změnu zákona o rozpočtovém určení daní, je problematika silnic II. a III. tříd, jelikož od roku 2013 debatujeme se státem o systémovém řešení financování modernizací těchto komunikací. Ty nám byly státem svěřeny bez adekvátního finančního krytí. Navíc při poslední reformě došlo k vytvoření nerovností mezi kraji, a tak některé regiony mají k dispozici mnohem více prostředků právě například na modernizace silnic,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Osobně považuji za důležité, že žádnému z krajů nebudou touto novelou prostředky odebrány. Pokud by byla námi předložená novela schválena, znamenala by pro rozpočet našeho kraje posílení o přibližně miliardu korun oproti inkasu loňského roku. Celkový roční nárůst pro všechny kraje včetně Prahy přesahuje devět miliard korun v porovnání s rokem 2019,“ sdělil hejtman Netolický.

Krajský návrh předpokládá, že se do výčtu sdílených daní nově zařazují silniční daň a daň z minerálních olejů. Druhou změnou je princip rozdělování prostředků mezi kraje zařazením kritéria počtu obyvatel a počet kilometrů silnic II. a III. třídy. Třetí změna předpokládá rozdělení deseti procent z celostátního hrubého výnosu mezi všechny kraje kromě hlavního města Prahy.

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji