S předsednictvem Bezpečnostní rady státu probrali hejtmani požadavky krajů ohledně šíření nákazy koronavirem

vlada crAktuální informace v souvislosti se šířením koronaviru COVID – 19 v ČR budou od nynějška získávat regiony naší republiky centrálně, výhradně od ministerstva zdravotnictví. Centralizovat se budou také dodávky ochranných prostředků a pomůcek, které budou prioritně směřovat do zdravotnických zařízení. Stát rovněž upřesní podmínky karanténních opatření pro cestující z ČR, kteří se vracejí do vlasti z území zasažených nákazou. S představiteli předsednictva Bezpečnostní rady státu v čele s premiérem Andrejem Babišem se dnes na tom dohodli hejtmani českých a moravských krajů, primátor hlavního města Prahy i zástupci Svazu měst a obcí.

Po dvouhodinovém jednání, které velmi kvituji, jsme si s členy vlády ujasnili postup ohledně toku informací, jež se k nám dostávaly z různých zdrojů. Nyní budeme dostávat potřebné údaje centrálně od ministerstva zdravotnictví a bude stanoven kontakt k využití přímo pro kraje. Řešili jsme také nařízené dodávání ochranných pomůcek a prostředků určených pro nemocnice a další zdravotnická zařízení, tedy zabezpečení tohoto zásobování klíčových míst ve všech krajích. V krátké době bude dále upraveno opatření ohledně karantény pro ty občany, kteří se vracejí ze zasažených oblastí,“ shrnul Jiří Běhounek, 1. místopředseda Rady Asociace krajů ČR pověřený vedením tohoto orgánu a hejtman Kraje Vysočina. Hejtmani navrhli k diskusi možnost, aby každý z našich občanů, který se vrací z rizikových oblastí, strávil 14 dní (tedy inkubační dobu do propuknutí nemoci) v karanténě. „Ministerstvo zdravotnictví a hygienici se touto možností budou zabývat a výsledek nám sdělí,“ dodal Jiří Běhounek.

Aktéři schůzky se zabývali i otázkou dezinfekce dopravních prostředků ve veřejné dopravě. Ministerstvo dopravy by mělo ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví připravit metodické pokyny k tomu, jaký postup by měl platit. Na dnešní jednání by mělo navázat další společné setkání, které bude svoláno podle vývoje situace, aby se případně upravila přijímaná a realizovaná opatření. (akcr); ilustrační foto vlada.cz

Pardubický kraj

logo1

Hejtman: Martin Netolický (ČSSD)
Krajské město: Pardubice
Rozloha: 4519 km2
Počet obyvatel: 758548
Hustota zalidnění: 171 obyvatel/km2
NUTS: Severovýchod
Radní: Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj), Michal Kortyš (ODS), Bohumil Bernášek (ČSSD), Václav Kroutil (ČSSD), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj), Hana Štěpánová (STAN), Ladislav Valtr (ODS), René Živný (Koalice pro Pardubický kraj)
Koalice: ČSSD, KPK a SPOZ
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji