Lesy ČR přispívají k posílení turistického ruchu na Šumavě

Na Šumavě byla otevřena nová naučná stezka „Z Hamrů na Ostrý“. Stezku vybudoval státní podnik Lesy České republiky, Lesní správa Klatovy na podnět turistického nadšence, obdivovatele Šumavy a Bavorského lesa Josefa Růžičky z Plzně. Úprava sedmikilometrové stezky přišla na 702 tisíce korun. Jediným investorem byly Lesy ČR, které stezku dotovaly z Programu 2020.                           

Tento program je zaměřen na podporu a rozvoj veřejně prospěšných funkcí lesů. V jeho rámci jsou budovány turistická odpočinková místa v lesích, naučné stezky, je prováděna údržba vybraných turisticky exponovaných chodníků a cest, lesy jsou vybavovány informačními tabulemi, provádí se obnova a údržba studánek a pramenů, opravy a údržba regionálně a historicky významných objektů a staveb, pomníčků a pamětních desek, pečuje se o památné stromy a aleje, chrání se a podporují ohrožené druhy organismů.

Trasa z Hamrů na Ostrý patří k náročnějším, ale bezpečným turistickým stezkám. Bez problému by ji měly zvládnout i rodiče s dětmi. Na čtrnácti tabulích se dozví mnoho zajímavého o fauně, flóře, historii kraje i způsobu hospodaření v tamních lesích. Na trase byly instalována také dvě stání pro kola a čtyři odpočívadla. Po novém kamenném chodníku mohou návštěvníci dojít až na Velký Ostrý v nadmořské výšce 1293 metry, odkud se jim naskytne nádherný výhled. Na úpravě cesty a tvorbě informačních tabulí se kromě Lesů ČR podílela také obec Hamry a Hubert Falkner, předseda bavorského lesního spolku Bayerischer Wald - Verein.

BUDOVAT SE BUDE I NADÁLE

Jedním z důvodů, který vedl Lesy ČR k vybudování stezky, bylo turistické oživení oblasti, neboť se jedná o hojně navštěvovanou a atraktivní oblast. „Chtěli jsme turistům alespoň touto formou nabídnout informace o místním regionu, jeho přírodních krásách a jeho historii – vše i v součinnosti s bavorskými sousedy. Jak už bylo řečeno, na tuto myšlenku nás přivedl pan Růžička z Plzně, který spolupracuje v tomto směru i se sousední Lesní správvou Železná Ruda a je to obdivovatel Šumavy,“ říká Eva Jouklová, tisková mluvčí Lesů ČR. Jak říká, otevření nové stezky by mohlo ovlivnit nárůst návštěvníků tohoto mikroregionu, zejména v letním období. Trendy posledních let tomu podle ní nasvědčují. Přínos by měli zaznamenat i majitelé penziónů, hotelů a restaurací v oblasti Hamrů, Zelené Lhoty a Hojsovy Stráže.

Vybudování stezky z Hamrů na Ostrý ale není první ani poslední podobnou akcí Lesů ČR. Lesní správa Klatovy se rozkládá na 140 tisících hektarů katastrální výměry a zasahuje tím pádem do více oblastí a regionů, jako je jižní Plzeňsko, Nepomucko, Plánicko, Chudenicko, Horažďovicko, menší část Českého lesa a Pošumaví. V posledních čtyřech letech byly vybudovány dvě naučné stezky, kromě Ostrého ještě naučná stezka Žďár na Chudenicku. „Chtěli bychom v tomto trendu pokračovat právě i v dalších zmíněných regionech, ale plánujeme samozřejmě i něco na Šumavě, může to být třeba jen připomenutí historických staveb -hamry, sklárny, hájenky apod. Určitě budeme nadále budovat vyhlídková sezení, případně altány,“ vypočítává plány do budoucna Eva Jouklová. Jana Bartošová

 

Plzeňský kraj

pl kraj logo

Hejtman:  Josef Bernard (ČSSD)
Krajské město: Plzeň
Rozloha: 7561 km2
Počet obyvatel: 581175
Hustota zalidnění: 73 obyvatel/km2
NUTS: Jihozápad
Radní: Marcela Krejsová (ODS), Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj), Martin Baxa (ODS), Pavel Čížek (Starostové a Patrioti), Ivo Grüner (ČSSD), Zdeněk Honz (ČSSD), Milena Stárková (ČSSD), Radka Trylčová (ODS)
Koalice: ČSSD s KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji