Na Modravě mají nové stanoviště záchranky

zachrankaZdravotnická záchranná služba otevřela nové výjezdové stanoviště na šumavské Modravě. Důvodem k jejímu zřízení v této malé horské obci s pouhými sedmdesáti obyvateli se stala skutečnost, že zvláště v zimě se v této oblasti záchranářům nedařilo dodržovat zákonem danou dojezdovou dobu. Na Modravu a okolí jezdily sanitky až z téměř 32 km vzdálené Sušice a při horší sjízdnosti byla jejich dojezdová doba kolem půl hodiny.

S podobným problémem se přitom v tomto regionu, jehož nadmořská výška dosahuje okolo 1000 m nad mořem, potýkala i sousední jihočeská záchranná služba, které teď nově na pomezí krajů budou vypomáhat právě pracovníci z nového stanoviště na Modravě. Jedná se tak o první a jediné výjezdové stanoviště, které bude spolupracovat s další krajovou zdravotnickou záchrannou službou, a sice z Jihočeského kraje. V Jihočeském kraji bude nová záchranka sloužit pro oblast Zadova, Borové Lady a Horské Kvildy, kde nebyl zákonný dojezd z Vimperka.

Stanici Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje vybudovala samotná obec Modrava. Investice si vyžádala 4 miliony korun. Na obec se obrátil sám kraj s tím, že není schopen dostupnou lékařskou péči pro tento region zajistit. Samotný provoz nového stanoviště pak zajistí záchranná služba ze sušické nemocnice. Služba bude fungovat v režimu RZP, to znamená dvoučlenná posádka – řidič a střední zdravotní personál, ať už záchranář nebo sestra se specializací. Na stanovišti budou 24 hodin denně, střídat se budou v 12hodinových směnách. Lékař bude v případě potřeby vyjíždět ze Sušice nebo z Klatov. Záchranná služba v Sušici proto přijmula deset nových zaměstnanců. Jedná se především o diplomované záchranáře, sestry a řidiče, kteří jsou erudovaní v práci na záchranné službě. V budově je jim k dispozici denní místnost, kuchyňka, sklad zdravotnického materiálu, sociální zázemí i garáž, která zajistí, aby byla sanitka vyhřátá, když pojede za pacienty.

Nové stanoviště pomůže i Horské službě, která tak bude mít ihned k ruce vybavenou sanitku a zdravotníka. Doposud pacient musel čekat do příjezdu sanitky buď na stanici, nebo přímo v terénu.

Region byl posledním místem v kraji, kde se často nepodařilo dojet k pacientům v zákonném limitu do 20 minut. Ještě před několika lety přitom vyhláška stanovovala pouhých 15 minut od zavolání na linku 155 do příjezdu sanity na místo. Tyto limity se stát od státu liší. Někde není doba pro dojezd ZZS stanovena vůbec. V jiných státech je to do 30 minut a jinde třeba i do 10 minut. 

 Jana Bartošová 

 

Plzeňský kraj

pl kraj logo

Hejtman:  Josef Bernard (ČSSD)
Krajské město: Plzeň
Rozloha: 7561 km2
Počet obyvatel: 581175
Hustota zalidnění: 73 obyvatel/km2
NUTS: Jihozápad
Radní: Marcela Krejsová (ODS), Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj), Martin Baxa (ODS), Pavel Čížek (Starostové a Patrioti), Ivo Grüner (ČSSD), Zdeněk Honz (ČSSD), Milena Stárková (ČSSD), Radka Trylčová (ODS)
Koalice: ČSSD s KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji