Se Západočeskou univerzitou o Smart City

plzen zcuVelkým tématem spolupráce Plzně a Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) je a v budoucnu bude Smart City neboli práce na chytrých řešeních v různých oblastech života. Na tom se shodli primátor města Martin Zrzavecký a jeho náměstci se zástupci ZČU v čele s rektorem Miroslavem Holečkem. Společné jednání se uskutečnilo na půdě univerzity.

Plzeň je mezi českými městy průkopníkem Smart City, vlastní koncept nazvaný Smart City Plzeň spustila už před dvěma lety. Jeho součástí jsou různá chytrá řešení, která od té doby postupně zavádí a jež mají za cíl zejména usnadňovat život občanům. Právě Smart City přináší velkou možnost spolupráce obou subjektů a bude jednou z oblastí, na niž chce univerzita v nejbližších letech čerpat prostředky z ITI, přičemž ji bude zaměřovat multioborově, tedy zapojovat by se do projektů měly nejen její technické fakulty. „Je třeba vychovávat odborníky v oblasti Smart City a město Plzeň by si mohlo říci, jaké potřebuje,“ uvedl rektor.

Na řadě řešení už město a jednotlivé fakulty nyní spolupracují, aktuálně se věnují například projektům Plzeňských městských dopravních podniků, dále také sestrojují družici, kterou nechá město spolu se ZČU v polovině roku vyslat do vesmíru. Velkým společným tématem je i oblast dronů. Plzeň, jež chce být v České republice lídrem v oblasti vývoje, aplikací a testování bezpilotních letadel, iniciovala vznik nového oboru na ZČU zaměřeného právě na bezpilotní letectví. Významný rozvoj této oblasti má do budoucna umožnit i zázemí, které plánuje Plzeň vybudovat v objektech bývalého pivovaru a kasáren Světovar. „V bezpilotním letectví vidíme obrovský potenciál. Bez spolupráce se ZČU by to ale nedávalo velký smysl,“ poznamenal technický náměstek Pavel Šindelář.

Kromě Smart City zástupci města a univerzity jednali i o dalších tématech. Cílem radnice je například to, aby mladí absolventi univerzity zůstávali v krajské metropoli a neodcházeli za prací jinam. Za tímto účelem vedení města zvažuje, že by jim například v připravované bytové lokalitě Zátiší vyčlenilo „startovací“ byty.

Podle Petra Náhlíka, náměstka pro oblast dopravy a životního prostředí, by se mohla ZČU začít zabývat demografií regionu a reálnými dopady na život v něm. Plzeň jako krajská metropole totiž v řadě oblastí poskytuje servis nejen svým 160 tisícům obyvatel, ale v podstatě všem 350 tisícům obyvatel kraje, jde o oblasti dopravy, sociální a další.

Podle prorektora pro rozvoj a vnější vztahy Vladimíra Duchka se snaží univerzita reagovat na konkrétní požadavky. Například filozofická fakulta připravila nový studijní program zaměřený na oblast sociální práce, jenž nabídne profesně kvalifikované mladé lidi pro tyto účely. Podle náměstkyně pro oblast školství a sociálních věcí Evy Herinkové se Plzni nedostává zejména pracovníků v přímé obslužné péči, nicméně město bude rádo i za program na vysokoškolské úrovni. „Minimálně na té bakalářské, je to cesta správným směrem,“ reagovala.

Ekonomický náměstek Pavel Kotas nabídl univerzitě možnost zapojit se do pracovní skupiny, jež vznikla pod taktovkou města na podporu podnikání, a jejíž členové se schází každý měsíc. Užší spolupráce města a ZČU by podle něj také mohla probíhat ohledně analýzy dat. (plz)

 

Plzeňský kraj

pl kraj logo

Hejtman:  Josef Bernard (ČSSD)
Krajské město: Plzeň
Rozloha: 7561 km2
Počet obyvatel: 581175
Hustota zalidnění: 73 obyvatel/km2
NUTS: Jihozápad
Radní: Marcela Krejsová (ODS), Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj), Martin Baxa (ODS), Pavel Čížek (Starostové a Patrioti), Ivo Grüner (ČSSD), Zdeněk Honz (ČSSD), Milena Stárková (ČSSD), Radka Trylčová (ODS)
Koalice: ČSSD s KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 15
Počet členů rady: 9
Počet členů zastupitelstva: 45

 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji